İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
18-24 TEMMUZ 2012

İKV’DEN HAFTAYA BAKIŞ

Geçtiğimiz hafta, Avrupa Birliği’nin gündeminde Avro Alanı borç krizi vardı. 25 Haziran’da bankalarına mali destek sağlanması için kurtarma paketine başvuran İspanya’ya sağlanacak yardımın Almanya Parlamentosu’nun alt kanadında onaylanmasının ardından, Avro Alanı Maliye Bakanları 20 Temmuz’da gerçekleştirdikleri telekonferansta İspanya’ya 100 Milyar Avro’ya kadar kredi verilmesini resmen onayladılar.  Bugüne kadar alınan tüm önlemlere rağmen Avro Alanı krizinin henüz aşılamadığı görülürken, İspanya’nın da aşırı borçlu Avro Alanı ülkeleri kervanına katılması endişe yaratmaya devam ediyor. Ülkenin kamu borcu 2012’inin ilk çeyreğinde GSMH’nın yüzde 72,1’i seviyesine yükselmişti. İspanya’nın Avrupa Komisyonu tavsiyelerini de dikkate alarak bütçe açığını kontrol altına alması da gerekiyor. İspanya’da 2012 yılında bütçe açığının GSYİH’nın yüzde 6,4’ünü bulması ve yüzde 1,8 oranında bir ekonomik küçülme yaşanması bekleniyor.

Suriye’de giderek artan şiddet ve insan hakları ihlalleri geçtiğimiz hafta da Türkiye ve AB’nin ortak gündemindeydi. Başbakan Erdoğan 18 Temmuz 2012 tarihinde Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ve Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız ile birlikte Rusya’ya günübirlik bir ziyaret gerçekleştirdi. Başbakan Erdoğan’ın Moskova temaslarının ana gündem maddesi Suriye’deki durum oldu. İkili ilişkilerin de ele alındığı baş başa ve heyetler arası görüşmeler sonrasında, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Başbakan Erdoğan ortak bir basın toplantısı düzenledi. Türkiye’nin Suriye’nin ve bölgenin istikrarı konusunda Rusya ile aynı çizgide olduğunu belirten Başbakan Erdoğan, Esad sonrası dönemde Suriye’nin geleceğine Suriye halkının karar vermesi gerektiğinin altını çizdi ve Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK) daimi üyelerine büyük görev düştüğünü kaydetti.

Esad rejimine yaptırım uygulamayı öngören karar tasarısının 19 Temmuz’da BMGK’de üçüncü kez Rusya ve Çin’in vetosuyla karşılaşması, BMGK’deki İkinci Dünya Savaşı sonrası güç dengelerini yansıtan karar alma mekanizmasının limitlerini bir kez daha ortaya koydu. Suriye’de şiddetin giderek tırmandığı bir ortamda, uluslararası camianın şiddeti önlemekte etkisiz kalması nedeniyle Avrupa Birliği Esad rejimine uyguladığı yaptırımları sıkılaştırma kararı aldı. Avrupa Birliği Dışişleri Bakanları 23 Temmuz’da, Suriye’ye Mayıs 2011’den bu yana uygulanan silah ambargosunu sıkılaştırdı. AB Dışişleri Bakanları, üye devletleri Suriye’ye silah veya iç baskı aracı olarak kullanılabilecek teçhizat taşıdıkları şüphesi bulunan gemi ve uçakları sıkı denetime tabi tutma yükümlülüğünü getirdi. AB’nin Suriye’de 16 aydan bu yana süren şiddete son vermek üzere uyguladığı yaptırımların da kapsamı genişletilerek 26 kişi ve 3 şirket yaptırımlar kapsamına alındı.

Avrupa Birliği üyesi devletlerden Bulgaristan’ın Burgaz şehrinde 18 Temmuz’da gerçekleşen terör saldırısı tepki yarattı. İsrailli bir turist grubunu hedef alan terör saldırısında yedi kişi hayatını kaybederken, otuzu aşkın kişi yaralandı.

Tüm okuyucularımıza iyi bir hafta dileriz.