İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
18-24 TEMMUZ 2012

Macaristan Merkez Bankası hakkında başlatılan ihlal takibatı kapatıldı

Avrupa Komisyonu, 19 Temmuz 2012 tarihinde, 17 Haziran 2012 tarihinde Macaristan’da Merkez Bankası hakkında başlatılan hızlandırılmış ihlal takibatını kapattı. Bu kararın alınmasında, Macaristan Parlamentosu’nun 6 Temmuz’da Merkez Bankası mevzuatında yaptığı değişikler ve 24 Nisanda yapılan toplantıda Başbakan Viktor Orban’ın Komisyon Başkanı José Manuel Barroso’ya verdiği taahhütler etkili oldu.

Komisyon, Macaristan’ın Merkez Bankası hakkında verdiği taahhütlerin uygulanmasını yakından inceleyecek. Komisyon’dan, IMF’den ve AMB’den gözlemcilerin katılacağı özel görevli heyet, ihtiyati mali yardım programı hakkında Macaristan yetkili mercileriyle görüşmek üzere Budapeşte’ye gitti.

6 Temmuz tarihinde yeniden düzenlenerek kabul edilen mevzuat, Avrupa Komisyonu tarafından talep edilen en önemli unsurlarla bütünleşecek. En önemli değişiklik yürütme yetkisinin Mali Konsey ile İdare Heyeti arasında dağılımını ilgilendiriyor. Merkez Bankasının Mali Konseyin toplantı gündemini hükümete sunma yükümlülüğü, Hükümet temsilcisinin Mali Konsey’in toplantılarında bulunma hakkı ve Mali Konseyi feshetme yetkisi Macaristan Avro’ya geçtiğinde kalkacak.