İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
18-24 TEMMUZ 2012

İKV’DEN HAFTAYA BAKIŞ

Geçtiğimiz hafta, Avrupa Birliği’nin gündeminde Avro Alanı borç krizi vardı. 25 Haziran’da bankalarına mali destek sağlanması için kurtarma paketine başvuran İspanya’ya sağlanacak yardımın Almanya Parlamentosu’nun alt kanadında onaylanmasının ardından, Avro Alanı Maliye Bakanları 20 Temmuz’da gerçekleştirdikleri telekonferansta İspanya’ya 100 Milyar Avro’ya kadar kredi verilmesini resmen onayladılar. Bugüne kadar alınan tüm önlemlere rağmen Avro Alanı krizinin henüz aşılamadığı görülürken, İspanya’nın da aşırı borçlu Avro Alanı ülkeleri kervanına katılması endişe yaratmaya devam ediyor. Ülkenin kamu borcu 2012’inin ilk çeyreğinde GSMH’nın yüzde 72,1’i seviyesine yükselmişti. İspanya’nın Avrupa Komisyonu tavsiyelerini de dikkate alarak bütçe açığını kontrol altına alması da gerekiyor. İspanya’da 2012 yılında bütçe açığının GSYİH’nın yüzde 6,4’ünü bulması ve yüzde 1,8 oranında bir ekonomik küçülme yaşanması bekleniyor.

Devamını Oku

ROMANYA VE BULGARİSTAN’IN İŞBİRLİĞİ VE TAHKİK MEKANİZMASI KAPSAMINDA İLERLEME RAPORLARI AÇIKLANDI

Avrupa Komisyonu, 18 Temmuz 2012 tarihinde, İşbirliği ve Tahkik Mekanizması (CVM) kapsamında Romanya ve Bulgaristan için ilerleme raporlarını yayımladı. Raporlarda, her iki ülkede son beş yılda adalet ve yolsuzlukla mücadele hususlarında kaydedilen ilerleme değerlendiriliyor.

Devamını Oku

HOLLANDA HÜKÜMETİ TÜRK İŞADAMLARINA UYGULANAN VİZENİN KALDIRILMASINA YEŞİL IŞIK YAKTI

Hollanda Göç ve Mülteciler Bakanı Gerd Leers, Hollanda Parlamentosu’nun alt kanadını oluşturan Temsilciler Meclisi’ne gönderdiği yazıda, Hollanda Danıştayı’nın 14 Mart 2012 tarihinde verdiği Cahit Yılmaz kararına bağlı olarak Türk işadamları ile hizmet sunucularına vize uygulanmayacağını bildirdi.

Devamını Oku

BULGARİSTAN’DA MEYDANA GELEN BOMBALI SALDIRIDA 7 KİŞİ HAYATINI KAYBETTİ

Bulgaristan’ın Burgaz kentinde İsrailli turistleri taşıyan otobüste 18 Temmuz 2012 tarihinde meydana gelen terör saldırısı sonucunda aralarında Türk kökenli bir Bulgar vatandaşının da bulunduğu yedi kişinin öldüğü, 32 kişinin de yaralandığı bildirildi.

Devamını Oku

AB DIŞİŞLERİ BAKANLARI SURİYE’YE UYGULANAN YAPTIRIMLARI AĞIRLAŞTIRDI

23 Temmuz 2012 tarihinde bir araya gelen AB Dışişleri Bakanları’nın gündemini Suriye’de 16 aydır sürmekte olan şiddet ve insan hakları ihlalleri, Libya’daki Ulusal Kongre seçimleri, bağımsızlığının birinci yılında Güney Sudan’daki durum, AB’nin doğudaki komşularıyla ilişkileri, Mali’de giderek kötüleşen durum ve Zimbabve oluşturdu.

Devamını Oku

İNGİLTERE AB’NİN YETKİLERİNİ GÖZDEN GEÇİRİYOR

İngiltere hükümeti, 12 Temmuz 2012 tarihinde, AB’nin yetkilerine ilişkin kapsamlı ve detaylı bir gözden geçirme süreci başlattığını açıkladı. Konuya ilişkin bir açıklamada bulunan İngiltere Dışişleri Bakanı William Hague, gözden geçirme süreci kapsamında AB’nin yetkilerinin her yönünün ve bunların İngiltere’nin ulusal çıkarlarına etkilerinin inceleneceğini kaydetti.

Devamını Oku

AB MALİYE BAKANLARI İSPANYA’NIN 100 MİLYAR AVRO’LUK KURTARMA PAKETİNİN 30 MİLYAR AVRO’SUNUN BU AY VERİLMESİ KONUSUNDA UZLAŞTI

10 Temmuz 2012’de bir araya gelen AB Ekonomi ve Maliye Bakanları, 28-29 Haziran AB Liderler Zirvesi’nde üzerinde uzlaşılan bankacılık alanında tek elden denetim mekanizması ve İspanya’ya yapılacak yardım konularını ele aldılar.

Devamını Oku

IMF RAPORLARI GÜNCELLENEREK YAYINLANDI

Uluslararası Para Fonu (IMF) daha önce yayımlamış olduğu üç raporda 16 Temmuz 2012 tarihinde güncellemeler yaptı.

Devamını Oku

AVRUPA KOMİSYONU, JAPONYA İLE SERBEST TİCARET ANLAŞMASI İÇİN MÜZAKERELERİN BAŞLATILMASINI ÖNERDİ

Avrupa Komisyonu, 18 Temmuz 2012 tarihinde AB Üye Devletleri’nden Japonya ile Serbest Ticaret Anlaşması müzakerelerinin başlatılmasına onay vermelerini istedi.

Devamını Oku

AB ÇEVRE ÖDÜLLERİ SAHİPLERİNİ BULDU

Organizasyonunu Bölgesel Çevre Örgütü (REC) ile Türkiye ve Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği’nin (TÜSİAD) üstlendiği Sürdürülebilirlik İçin İnovasyon Avrupa Birliği Çevre Ödülleri Türkiye Programı 18 Temmuz 2012 tarihinde gerçekleştirildi.

Devamını Oku

AVRUPA KOMİSYONU, AVRUPA ARAŞTIRMA ALANI’NA VE BİLİMSEL BİLGİYE ERİŞİME İLİŞKİN YENİ STRATEJİLER SUNDU

Avrupa Komisyonu, 17 Temmuz 2012 tarihinde, Avrupa Araştırma Alanı’na (European Research Area) ve bilimsel bilgiye ücretsiz erişime ilişkin iki strateji belgesi sundu.

Devamını Oku

AVRUPA KOMİSYONU AB FONLARININ KULLANIMINA İLİŞKİN 2011 YILI RAPORUNU AÇIKLADI

Avrupa Komisyonu, AB fonlarının kullanımında usulsüzlük ve sahtecilikle mücadele konusunda alınan önlemlere ilişkin yıllık raporunu 19 Temmuz 2012 tarihinde açıkladı. “AB’nin Mali Çıkarlarının Korunması” başlıklı rapora göre, 2011 yılında, AB fonlarının kullanımına ilişkin usulsüzlük ve sahtecilik vakalarında bir önceki yıla göre ciddi bir düşüş sağlandı.

Devamını Oku

OECD TURİZM TRENDLERİ VE STRATEJİLERİ 2012 RAPORU YAYINLANDI

Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü (OECD) “Turizm Trendleri ve Stratejileri 2012 Raporu” yayınlandı. Rapora göre, küresel ekonomik ve finansal krize dayanıklılık gösteren uluslararası turizmin istikrarlı olarak büyümeye devam ettiği vurgulandı.

Devamını Oku

AVRUPA KOMİSYONU KLİNİK ARAŞTIRMALARIN ARTIRILMASINA YÖNELİK TÜZÜK TASLAĞINI AÇIKLADI

Avrupa Komisyonu’nun Sağlık ve Tüketici Politikasından Sorumlu Üyesi John Dalli, 17 Temmuz 2012 tarihinde klinik deneylere ilişkin mevcut kuralların yenilenmesi ve basitleştirilmesiyle AB’de klinik deneylerin artırılmasını amaçlayan yeni tüzük taslağını açıkladı.

Devamını Oku

AVRUPA KOMİSYONU KUZEYDOĞU ATLANTİK DERİN DENİZ BALIKÇILIĞI İLE İLGİLİ TEKLİF HAZIRLADI

Avrupa Komisyonu, derin deniz canlılarının korunmasına yönelik Kuzeydoğu Atlantik’teki balıkçılık faaliyetlerini düzenleyen yeni bir tüzük taslağı sundu.

Devamını Oku

BİYOSİDAL ÜRÜNLERE İLİŞKİN YENİ AB TÜZÜĞÜ YÜRÜRLÜĞE GİRDİ

Biyosidal Ürünlerin Kullanımına ve Piyasaya Sürülmesine İlişkin 528/2012/EU Sayılı ve 22 Mayıs 2012 Tarihli AB Tüzüğü, 17 Temmuz 2012 tarihinde yürürlüğe girdi.

Devamını Oku