İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
22-29 EYLÜL 2006

DÜNYA EKONOMİK FORUMU KÜRESEL REKABET RAPORU YAYIMLANDI

Dünya Ekonomik Forumu’nun 125 ülkeyi kapsayan 2006–2007 Küresel Rekabet Raporu 26 Eylül’de yayımlandı. Rapor’da, dünyanın rekabet gücü en yüksek ekonomisi İsviçre olarak belirtilirken bu ülkeyi, Finlandiya ve İsveç izledi. Listenin ilk 10'unu oluşturan diğer ülkeler Danimarka, Singapur, ABD, Japonya, Almanya, Hollanda ve İngiltere oldu.

2005-2006 raporunda sıralamada birinci konumda olan ABD, bu yıl birincilikten altıncılığa gerileyerek en keskin düşüş yapan ülke oldu. Yine geçen yıl yayımlanan raporda rekabet alanında düşük seviyede ilerleme gösteren Avrupa Birliği ülkelerinin, bu seneki raporda göstermiş oldukları büyük ilerleme dikkat çekti. Özellikle 3 İskandinav ülkesinin ABD’yi ilk 5’in dışında bırakması göze çarpan bir gelişme oldu.

Dünya Ekonomik Forumu Küresel Rekabet Ağı'nın Direktörü ve Baş Ekonomisti Augusto Lopez-Claros, Avrupa Birliği ülkelerinin göstermiş olduğu ilerleme ile ilgili olarak, altyapı, eğitim, bilimsel araştırmalar ve fikri mülkiyet haklarının korunmasına yönelik yatırımlar sayesinde teknoloji ve yenilikçilikteki artışın Avrupa ekonomilerinin rekabet alanında hızla gelişmesine olanak verdiğini belirtti. Dünyanın en rekabetçi ilk 10 ülkesi arasında 6 Avrupa Birliği ülkesinin (Finlandiya, İsveç, Danimarka, İngiltere, Hollanda, Almanya) olduğuna dikkat çeken Lopez-Carlos, Avrupa Birliği’nin rekabet politikalarının meyvelerini vermeye başladığını söyledi.

Raporda Türkiye 125 ülke arasında sırasıyla Çin, Maritus, Kazakistan, Panama ve Meksika'nın ardından 4,14 endeks puanı ile 59. olurken, Türkiye'yi Jameika, El Salvador ve Rusya izledi. Böylelikle endeks sıralamasında Türkiye, gelişen piyasa ekonomileri arasında yer alan Brezilya, Arjantin gibi ekonomileri geride bırakmış oldu.

Raporda, Türkiye'nin Avrupa Birliği ile daha yoğun işbirliği bağlamında yaptığı siyasi reformların sonuç vermeye başladığına vurgu yapılarak, Türkiye'nin 2007 yılında Topluluk üyesi olacak olan Romanya (68. sırada) ve Bulgaristan'ın (72. sırada) üzerinde bulunduğu ifade edildi.