İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
9-13 EKİM 2006

FİNLANDİYA DÖNEM BAŞKANLIĞI KIBRIS İÇİN YENİ BİR PLAN HAZIRLADI

Finlandiya Dönem Başkanlığı Türkiye ile yürütülen katılım müzakereleri sürecinin kesintiye uğramasını engellemek amacıyla, Kıbrıs sorununun çözümüne ilişkin bir plan hazırladı. AB, 2006 yılı sona ermeden Türkiye’nin limanlarını ve hava alanlarını G. Kıbrıs gemi ve uçaklarına açmaması halinde katılım müzakerelerinin kısmen ya da tamamen askıya alınabileceği uyarısında bulunuyordu. Müzakere sürecindeki bu önemli sorunu ortadan kaldırmak amacıyla hazırlanan Finlandiya planı, sadece sözlü olarak durumda. Planın içeriğine yönelik resmi bir açıklama olmamasına karşın, ilgili çevreler tarafından planın temelde Türk deniz ve hava limanlarının G. Kıbrıs gemi ve uçaklarına açılmasını, Kuzey Kıbrıs üzerindeki izolasyonların kaldırılmasını, bu kapsamda Mağosa limanın açılmasını ve Maraş’ın Birleşmiş Milletler’e devredilmesini içerdiği belirtiliyor.

10-11 Ekim tarihlerinde Brüksel’de Avrupa Komisyonu’nun Genişlemeden Sorumlu Üyesi Olli Rehn, Komisyon’un Başkan Yardımcısı Günter Verheugen ve AB üyesi ülkelerin dış politika temsilcisi Javier Solana ile resmi temaslarda bulunan Kuzey Kıbrıs Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, plana ilişkin bir değerlendirmede bulundu. Maraş’ın Birleşmiş Milletler’e devredilmesinin ancak kapsamlı bir çözüm çerçevesinde mümkün olacağını ifade eden Talat, Nisan 2004’te düzenlenen referandumlarda “Kıbrıs Sorunu’nun Kapsamlı Çözümü”ne ilişkin BM Plan’ın G. Kıbrıs tarafından reddedilmesinin ardından AB tarafından verilen sözleri hatırlattı. Bu kapsamda Kıbrıslı Türklere yönelik izolasyonların koşulsuz olarak kaldırılmasını istediklerini yineleyen Talat, Ercan Havaalanının açılmasının da önemli olduğunu belirtti.

Finlandiya Dönem Başkanlığı’nın planının adadaki sorunu çözmekten çok Türkiye-AB müzakere sürecini kurtarmak amacıyla hazırlandığını dile getiren Kuzey Kıbrıslı diplomatlar ise Güney Kıbrıs’ın kendisi için önemli bir ayrıcalık elde etmeden adanın kuzeyine yönelik izolasyonların kalkması konusunda işbirliğine yanaşmayacağına dikkat çekiyorlar.