İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
31 EKİM-6 KASIM 2006

BULGARİSTAN’IN AB KOMİSYONU ADAYI BELLİ OLDU

Bulgaristan ve Romanya’nın Ocak 2007’de Birliğe katılımları ile birlikte AB Komisyonu’na da birer Bulgar ve Romen üye dahil olacak. Bu kapsamda Bulgaristan’ın Komisyon üyesi adayı Meglena Kuneva Komisyon Başkanı Manuel Barroso tarafından onaylandı. 49 yaşındaki Kuneva, Parlamento tarafından kabul edilmesi halinde, tüketici politikasından sorumlu olacak.

Öte yandan, Romen Komisyon üyesi adayı Varujan Vosganian’a henüz onay verilmedi. Avrupa Parlamentosu’ndaki Sosyalist grup tarafından yapılan açıklamada Romen adayın Avrupa profilinin yanısıra Avrupa standartları ve değerlerine olan bağlılığının da incelenmesi gerektiği belirtildi.

AB Komisyonu üyeleri Konsey tarafından, Komisyon Başkanı’nın onayı alınarak ve Avrupa Parlamentosu’na danışılarak aday gösteriliyor. Bu aşamadan sonra Komisyon üyesi adaylarına dosyaları dağıtılıyor ve Avrupa Parlamentosu’nun ilgili komiteleri önünde dosyaları ile ilgili olarak rapor veriyorlar. Bunu takiben yapılan Parlamento oylamasından olumlu sonuç çıkması durumunda, adaylar Komisyon tarafından resmen atanıyorlar.