İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
11-17 TEMMUZ 2012

TOBB BAŞKANI M. RİFAT HİSARCIKLIOĞLU AP ÜYELERİNE YENİ ANAYASA ÇALIŞMALARINA İLİŞKİN BİLGİ VERDİ

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, TOBB, İktisadi Kalkınma Vakfı ve New Direction Foundation tarafından 11 Temmuz 2012 tarihinde Avrupa Parlamentosu’nda gerçekleştirilen “Anayasa Platformu” konulu çalışma yemeğinde Avrupa Parlamentosu üyelerine yeni Anayasa çalışmalarına halkın katılımı hakkında bilgi verdi.

Çalışma yemeğine, TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, Avrupa Parlamentosu Muhafazakarlar ve Reformcular Grubu Başkanı ve İngiliz Muhafazakar Parti Başkan Yardımcısı Geoffrey Van Orden, Türkiye’nin AB Nezdindeki Daimi Temsilcisi Büyükelçi Selim Yenel, Türkiye-AB Karma Parlamento Komisyonu Eş-Başkanları Afif Demirkıran ile Hélène Flautre (Fransa, Yeşiller Grubu), Andrew Duff (İngiltere, Liberal Grup), Marietje Schaake (Hollanda, Liberal Grup),  Emine Bozkurt (Hollanda, Sosyalist Grup), Jan Zahradil (Çek Cumhuriyeti, Muhafazakar Grup), Türkiye-AB Karma Parlamento Komisyonu Türkiye Kanadı Üyeleri  Gaziantep Milletvekili Ali Şahin, İstanbul Milletvekili Ayşe Eser Danışoğlu, Kocaeli Milletvekili Lütfü Türkkan, Avrupa Komisyonu, Avrupa Parlamentosu ve Avrupa Ekonomik ve Sosyal Komitesi üst düzey yöneticileri iştirak etti.

Toplantının açılış konuşmaları New Direction Foundation Başkanı Geoffrey Van Orden ve TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu tarafından gerçekleştirildi. Hisarcıklıoğlu konuşmasında, Anayasa Platformu çalışmaları hakkında bilgi verirken, Türkiye’nin AB katılım süreci ve vize konusunda AP üyelerinin desteğini istedi.

Türkiye Ekonomi Politikaları Araştırma Vakfı (TEPAV) Direktörü Güven Sak, toplantıda, Anayasa Platformu çalışmaları, takip edilen yöntem ve elde edilen sonuçlara ilişkin bir sunum gerçekleştirdi.