İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
11-17 TEMMUZ 2012

AB-ÇİN 3’ÜNCÜ YÜKSEK DÜZEY STRATEJİK DİYALOG TOPLANTISI GERÇEKLEŞTİ

AB Dışişleri ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Catherine Ashton gerçekleştirdiği Asya gezisi kapsamında ilk ziyaretini Çin’e gerçekleştirdi. Ashton, 9-10 Temmuz 2012 tarihlerinde Çin Devlet Müşaviri Dai Bingguo ile birlikte Avrupa Birliği-Çin 3’üncü Yüksek Düzey Stratejik Diyalog Toplantısı’na eşbaşkanlık etti. Stratejik diyalog toplantısı, sonbaharda Brüksel’de gerçekleştirilmesi planlanan AB-Çin Zirvesi’ne hazırlık niteliğinde olması bakımından önem taşıyor. İspanya’ya verilecek 100 Milyar Avro’luk kurtarma paketinin 30 Milyar Avro’luk bölümünün AB Maliye Bakanları tarafından onaylandığı bir anda gerçekleşen AB-Çin stratejik diyalog toplantısında en önemli gündem maddesini Avro Alanı borç krizi oluşturdu. Toplantıda Suriye’deki durum, İran’ın nükleer programı ve insan hakları konuları da ele alındı.

Toplantının ardından yayınlanan ortak basın bildirisinde, AB ve Çin’in aralarındaki kapsamlı stratejik ortaklığı ortak çıkarları doğrultusunda daha da ileriye götürmek istediklerine yer verildi. Çin, Avrupa Birliği entegrasyon sürecine verdiği desteği yineleyerek, AB’nin içerisinde bulunduğu borç krizini çözme ve Avro Alanı’nda istikrarı sağlama çabalarına verdiği desteği bir kez daha teyit etti.

Taraflar, toplantıda, her iki tarafı da ilgilendiren uluslararası ve bölgesel konularda işbirliğini güçlendirme taahhüdünde bulunarak, dış politika alanında her düzeyde düzenli istişarelerde bulunma kararı verdiler. Toplantıda ayrıca, güvenlik ve savunma konularında da düzenli görüşmeler yapma ve korsanlıkla mücadele alanında işbirliğini güçlendirme kararı alındı.

AB Dışişleri ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Ashton Çin’i ziyareti kapsamında, Başbakan Wen Jiabao ve Savunma Bakanı General Liang Guanglie ile görüşmeler gerçekleştirdi.  Ashton’ın Çin Savunma Bakanı Guanglie ile gerçekleştirdiği görüşmede, AB ile Çin arasında 2013 yılında Savunma ve Güvenlik alanında yüksek düzey bir seminer gerçekleştirilmesi kararı alındı.