İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
11-17 TEMMUZ 2012

AB, GÜNEYDOĞU ASYA’DA DOSTLUK VE İŞBİRLİĞİ ANTLAŞMASI’NA TARAF OLDU

AB Dışişleri ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Catherine Ashton, 12 Temmuz 2012’de Kamboçya’nın başkenti Phnom Penh’te Avrupa Birliği’nin Güneydoğu Asya’da Dostluk ve İşbirliği Antlaşması’na (Treaty of Amity and Cooperation in Southeast Asia) Katılım Belgesi’ni imzaladı. Antlaşma’nın AB’yi kapsayacak şekilde genişletilmesini öngören Belge eşzamanlı olarak 10 Güneydoğu Asya Ulusları Birliği (ASEAN) Dışişleri Bakanı tarafından imzalandı.

Ashton, AB’nin Antlaşma’ya taraf olmasının bölgedeki güvenlik ve siyasi sorunların çözümünde bölge ülkeleriyle işbirliği yapma isteğinin bir taahhüdü niteliğinde olduğunu belirtti. ASEAN ülkeleri ve ortakları arasında bir saldırmazlık ve işbirliği antlaşması olan Güneydoğu Asya’da Dostluk ve İşbirliği Antlaşması, Doğu Asya Zirvesi’ne üyelik için de önkoşul niteliğinde. 1976 tarihinde o zamanki ASEAN üye ülkeleri Endonezya, Tayland, Singapur ve Filipinler’in liderleri tarafından imzalanan Antlaşma’ya bugün 10 ASEAN ülkesinin yanı sıra Papua Yeni Gine, Çin, Hindistan, Japonya, Pakistan, Güney Kore, Rusya, Yeniz Zelanda, Moğolistan, Avustralya, Fransa, Doğu Timor, Bangladeş, Sri Lanka, Kuzey Kore, ABD, Kanada ve Türkiye de taraf. Brezilya ve İngiltere’nin de Antlaşma’ya yakın tarihte taraf olması bekleniyor.

Avrupa Birliği, 7 Aralık 2006 tarihinde Güneydoğu Asya’da Dostluk ve İşbirliği Antlaşması’na üyelik başvurusunda bulunmuştu. ASEAN’ın AB’nin Antlaşma’ya katılımını onaylama süreci, Antlaşma’nın ilgili maddesinin bölgesel kuruluşların katılımına izin verecek şekilde tadil edilmesi zorunluluğu sebebiyle uzun sürdü. Antlaşma’da değişiklik yapan protokol 2010 yılında imzalandı ve 12 Haziran 2012 tarihinde yürürlüğe girdi.