İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
11-17 TEMMUZ 2012

AB AFRİKA BOYNUZU’NDA KORSANLIKLA MÜCADELE KAPSAMINDA EUCAP NESTOR SİVİL MİSYONUNU BAŞLATTI

AB Bakanlar Konseyi, 16 Temmuz 2012 tarihinde, korsanlıkla mücadele kapsamında Afrika Boynuzu ve Hint Okyanusu’nun batısındaki ülkelerde denizcilik alanında güven artırıcı politikaları desteklemek üzere Ortak Dış ve Güvenlik Politikası (CSDP) kapsamında EUCAP NESTOR sivil misyonunun faaliyete geçirilmesini onayladı.

AB’nin bölgede istikrarsızlık ve korsanlıkla mücadele alanındaki kapsamlı çabalarının bir parçası olan EUCAP NESTOR kapsamında, 175 kişilik bir ekip, bölge ülkelerinin kara sularını etkin bir şekilde yönetmesi için destek verecek. Halihazırda, Cibuti, Kenya, Seyşeller ve Somali AB desteği almayı kabul ederken, misyonun yakın tarihte Tanzanya’yı kapsayacak şekilde genişletilmesi öngörülüyor.

EUCAP NESTOR’un Somali dışındaki bölge ülkelerinin açık denizlere açılma kapasitesini güçlendirmek ve Somali’deki sahil güvenlik polisi ve yargıçların eğitimine destek vermek olmak üzere başlıca iki amacı bulunuyor. Misyon, denizcilik emniyeti, yasal ve operasyonel konularla ilgili uzman görüşü sağlayacak, sahil güvenlik eğitimi verecek ve gerekli techizatı tedarik edecek.

AB Bakanlar Konseyi, ayrıca Sahel Bölgesi’nde örgütlü suçlar ve terörle mücadele kapsamında EUCAP SAHEL Nijer misyonunun oluşturulmasına da yeşil ışık yaktı. Başlıca amaçları; örgütlü suçlarla ve terörle mücadele alanında bölgesel koordinasyonun sağlanması, farklı Nijerli güvenlik aktörlerinin güvenlik stratejilerinin uygulanmasına ve hukukun üstünlüğüne dayalı bir cezai sürecin oluşturulmasına destek verilmesi olan misyonun, güvenlik alanında AB tarafından finanse edilebilecek projeleri belirlemeye de katkı sağlanması bekleniyor.

AB Dışişleri ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Catherine Ashton, Libya’da yaşanan çatışmaların terör eylemlerindeki artışla birlikte bölgedeki güvensizliği artırdığını belirterek, yeni misyonun terörle ve örgütlü suçlarla mücadele alanında yerel kapasiteyi güçlendirmeye katkıda bulunacağını kaydetti. Ağustos 2012’de faaliyete geçecek ve görev süresi iki yıl olarak belirlenen EUCAP SAHEL Nijer misyonu kapsamında, 50 uluslararası ve 30 yerel personel görev alacak. Karargâhı Nijer’in başkenti Niamey’de bulunacak ve Mali’nin başkenti Bamako ile Moritanya’nın başkenti Novakşot’ta birer ofisi olacak misyonun, ilk yıl bütçesi 8,7 Milyon Avro olarak belirlendi.