İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
11-17 TEMMUZ 2012

İKV’DEN HAFTAYA BAKIŞ

Geçtiğimiz hafta Avrupa Birliği ve Türkiye’nin gündeminde Suriye’de artarak devam eden şiddet olayları ve can kayıplarının yanı sıra AB ve Rusya arasında Suriye konusunda derinleşen görüş ayrılıkları vardı. Avrupa Birliği yaşanan can kayıplarından Beşer Esad yönetimini sorumlu tutarken, Rusya Suriye’deki şiddetin asıl sorumlusunun isyancılar ve isyancıları destekleyen Batı güçleri olduğu yönündeki ısrarını devam ettirdi.

Devamını Oku

TOBB BAŞKANI M. RİFAT HİSARCIKLIOĞLU AP ÜYELERİNE YENİ ANAYASA ÇALIŞMALARINA İLİŞKİN BİLGİ VERDİ

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, TOBB, İktisadi Kalkınma Vakfı ve New Direction Foundation tarafından 11 Temmuz 2012 tarihinde Avrupa Parlamentosu’nda gerçekleştirilen “Anayasa Platformu” konulu çalışma yemeğinde Avrupa Parlamentosu üyelerine yeni Anayasa çalışmalarına halkın katılımı hakkında bilgi verdi.

Devamını Oku

AB BAKANI BAĞIŞ İRLANDA’NIN AVRUPA İŞLERİNDEN SORUMLU BAKANI LUCINDA CREIGHTON İLE BİR ARAYA GELDİ

Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, İrlanda`nın Avrupa İşlerinden Sorumlu Devlet Bakanı Lucinda Creighton ile 11 Temmuz 2012 tarihinde Ankara’da bir araya gelerek Türkiye-İrlanda ve Türkiye-AB ilişkileri hakkında görüş alışverişinde bulundu.

Devamını Oku

AB BAKANI BAĞIŞ’IN “VİZE KISITLAMALARI TÜRKİYE’Yİ AB’NİN DIŞINDA BIRAKIYOR” BAŞLIKLI MAKALESİ THE GUARDIAN’DA YAYINLANDI

Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış’ın “Vize Kısıtlamaları Türkiye’yi AB’nin Dışında Bırakıyor” başlıklı makalesi 14 Temmuz 2012 tarihinde İngiliz The Guardian gazetesinde yayımlandı. Makalenin AB Bakanlığı tarafından hazırlanan Türkçe çevirisini aşağıda bilginize sunuyoruz. Makalenin İngilizce orijinal metnine http://www.guardian.co.uk/commentisfree/2012/jul/14/visa-restrictions-turkey-eu internet adresinden ulaşılabilir.

Devamını Oku

AB EKONOMİ VE MALİYE BAKANLARI KONSEYİ ÜYE DEVLETLER İÇİN TAVSİYE KARARLARI ALDI

AB Ekonomi ve Maliye Bakanları (ECOFIN) Konseyi 10 Temmuz 2012 tarihinde 27 üye devletin ekonomi politikaları için ülkeye özel tavsiye kararları yayınladı.

Devamını Oku

AB-ÇİN 3’ÜNCÜ YÜKSEK DÜZEY STRATEJİK DİYALOG TOPLANTISI GERÇEKLEŞTİ

AB Dışişleri ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Catherine Ashton gerçekleştirdiği Asya gezisi kapsamında ilk ziyaretini Çin’e gerçekleştirdi.

Devamını Oku

AVRUPA BİRLİĞİ ROMANYA’DA YAŞANAN GELİŞMELERİ ENDİŞEYLE İZLİYOR

Romanya Başbakanı Victor Ponta 12 Temmuz 2012 tarihinde Avrupa Konseyi Başkanı Herman Van Rompuy ile Brüksel’de bir araya gelerek ülkesindeki gelişmeler konusunda bilgi verdi.

Devamını Oku

AB İLE FİLİPİNLER ARASINDA ORTAKLIK VE İŞBİRLİĞİ ANLAŞMASI İMZALANDI

Avrupa Birliği Dışişleri ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Catherine Ashton, 11 Temmuz 2012 tarihinde ASEAN 19’uncu Bölgesel Forumu vesilesiyle bulunduğu Kamboçya’nın başkenti Phnom Penh’te Filipinler Dışişleri Bakanı Albert Del Rosario ile AB ile Filipinler arasında Ortaklık ve İşbirliği Anlaşması’nı (Partnership and Cooperation Agreement) imzaladı.

Devamını Oku

AB, GÜNEYDOĞU ASYA’DA DOSTLUK VE İŞBİRLİĞİ ANTLAŞMASI’NA TARAF OLDU

AB Dışişleri ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Catherine Ashton, 12 Temmuz 2012’de Kamboçya’nın başkenti Phnom Penh’te Avrupa Birliği’nin Güneydoğu Asya’da Dostluk ve İşbirliği Antlaşması’na (Treaty of Amity and Cooperation in Southeast Asia) Katılım Belgesi’ni imzaladı.

Devamını Oku

YEDİNCİ ÇERÇEVE PROGRAMI ALTINDA YENİ PROJE ÇAĞRILARI AÇIKLANDI

Avrupa Komisyonu, 9 Temmuz 2012 tarihinde, 7’nci Çerçeve Programı altında 2013’e yönelik yeni -ve bu Programın son- proje çağrılarını açıkladı.

Devamını Oku

AB AFRİKA BOYNUZU’NDA KORSANLIKLA MÜCADELE KAPSAMINDA EUCAP NESTOR SİVİL MİSYONUNU BAŞLATTI

AB Bakanlar Konseyi, 16 Temmuz 2012 tarihinde, korsanlıkla mücadele kapsamında Afrika Boynuzu ve Hint Okyanusu’nun batısındaki ülkelerde denizcilik alanında güven artırıcı politikaları desteklemek üzere Ortak Dış ve Güvenlik Politikası (CSDP) kapsamında EUCAP NESTOR sivil misyonunun faaliyete geçirilmesini onayladı.

Devamını Oku

AVRUPA KOMİSYONU AB’DE ÇEVRİMİÇİ MÜZİĞE ERİŞİMİ KOLAYLAŞTIRAN YÖNERGE TASLAĞINI AÇIKLADI

Avrupa Komisyonu’nun İç Pazardan ve Hizmetlerden Sorumlu Üyesi Michel Barnier, 11 Temmuz 2012 tarihinde, çevrimiçi müziğin telif hakkının sevk ve idaresinin modernizasyonuna ilişkin bir yönerge taslağı sundu. Söz konusu yönerge taslağına göre, internet kullanıcıları, AB içerisinde çevrimiçi müziğe daha rahat erişim sağlayabilecek.

Devamını Oku

SİBER GÜVENLİKLE İLGİLİ EUROBAROMETRE VERİLERİ YAYIMLANDI

“Siber Güvenlik” başlıklı yeni Eurobarometre kamuoyu yoklamasının sonuçları 9 Temmuz 2012 tarihinde, Avrupa Komisyonu tarafından yayımladı. Kamuoyu yoklamasının sonuçları Avrupa Komisyonu’nun siber güvenliğe ilişkin önümüzdeki dönemlerde hazırlanması öngörülen strateji için önem taşıyor.

Devamını Oku

AVRUPA KOMİSYONU, AB FONLARININ HİLELİ KULLANIMINI SUÇ SAYAN BİR YÖNERGE TASLAĞI HAZIRLADI

Avrupa Komisyonu, 11 Temmuz 2012 tarihinde Brüksel’de gerçekleştirdiği toplantıda Adalet ve İç İşleri alanında işbirliği ile ilgili olarak, Avrupa Birliği bütçesinin kötüye kullanımı konusunda üye ülkelerde görülen farklı cezai uygulamaları birbiriyle uyumlu hale getirmek için yeni bir yönerge taslağı sundu.

Devamını Oku

AB’NİN YENİ OTOMOBİLLERİN EMİSYONLARINA İLİŞKİN ÖNERİSİ AÇIKLANDI

Ocak 2012 tarihinden itibaren havayolu şirketlerine getirilen emisyon sınırlamaları kararından sonra Avrupa Komisyonu, 2020 yılında üretilecek yeni otomobil ve kamyonetlerin emisyon sınırlarının aşağıya çekilmesini teklif etti.

Devamını Oku