İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
4-11 ARALIK 2006

KIBRIS SORUNUNA İLİŞKİN ÇABALAR SÜRÜYOR

5 Aralık’ta Almanya’nın Mettllach eyaletinde gerçekleşen 7. ‘Weimar Üçgeni’ buluşmasında, Almanya Başbakanı Angela Merkel, Fransa Cumhurbaşkanı Jacques Chirac ve Polonya Devlet Başkanı Lech Kaczynski biraraya geldi.

Devamını Oku

TÜRKİYE İLE KKTC ARASINDA “AB İŞBİRLİĞİ PROTOKOLÜ” İMZALANDI

Türkiye ile KKTC arasında 7 Aralık’ta, AB üyelik sürecinde iki ülkenin işbirliği yapmasını öngören protokol Lefkoşa’da imzalandı.

Devamını Oku

NATO ZİRVESİ RİGA’DA GERÇEKLEŞTİRİLDİ

NATO Zirvesi, 28-29 Kasım’da NATO üyesi 26 ülkenin devlet ve hükümet başkanlarının katılımıyla Letonya’nın başkenti Riga’da düzenlendi.

Devamını Oku

FİNLANDİYA AB ANAYASASI’NI ONAYLADI

Finlandiya Parlamentosu 5 Aralık’ta AB Anayasası’nı 39’a karşı 125 oyla onayladı. Böylece Finlandiya, onay sürecini tamamlayan 16. üye ülke oldu.

Devamını Oku

SCHENGEN BÖLGESİNİN GENİŞLETİLMESİ KARARLAŞTIRILDI

AB İçişleri Bakanları, 2007 yılı sonunda AB’ye 2004 yılında üye olan ülke vatandaşlarına yapılan sınır kontrollerinin kaldırılacağını belirttiler. Pasaportsuz geçiş bölgesinin genişletilmesinin şartı olarak bu ülkelerin AB’nin yeni dış sınırlarının güvenliğini sağlayabilmeleri gösteriliyor. Bu şart yerine getirildiği takdirde on yeni üye ülke vatandaşlarına da Schengen vizesi verilecek.

Devamını Oku

AB İLE KARADENİZ VE HAZAR DENİZİ BÖLGELERİNDEKİ ÜLKELER ORTAK BİR ENERJİ STRATEJİSİ ÜZERİNDE UZLAŞMAYA VARDI

AB ülkeleri ile Karadeniz ve Hazar Denizi bölgelerinde yer alan ülkeleri bir araya getiren “Bakü Girişimi’nin ikinci toplantısı Kazakistan’ın Atsana kentinde gerçekleştirildi.

Devamını Oku

FRANSA VE ÇEK CUMHURİYETİ, BAZI SEKTÖRLERDE İSTİHDAM PİYASASINI BULGARİSTAN VE ROMANYA’DAN GELECEK İŞÇİLERE AÇMAYA KARAR VERDİ

Fransa ve Hollanda, 1 Ocak 2007`de AB’ye üye olmaya hazırlanan Romanya ve Bulgaristan`dan gelecek işçilere istihdam piyasalarını açmaya karar verdi.

Devamını Oku

AB 2006 REKABET EDEBİLİRLİK RAPORU KABUL EDİLDİ

AB 2006 Rekabet Edebilirlik Raporu 1 Aralık tarihinde AB Rekabet Konseyi’nde kabul edildi. Rapor üye ülkelerin enerji piyasalarını daha fazla serbestleştirmesi, bürokrasiyi azaltması ile büyüme ve istihdama katkı sağlaması amacıyla yenilikçiliğe yatırım yapması gereğinin altını çizdi.

Devamını Oku

AVRO ALANI İŞSİZLİK ORANINDA REKOR AZALMA GERÇEKLEŞTİ

Küreselleşmenin ve gelişmekte olan ülkelerin özellikle de Çin’in hızla artan rekabetinin istihdam kaybına yol açmasından korkulmasına karşın birçok AB üyesi ülkede işsizlik oranı düşüyor.

Devamını Oku

AVRUPA KOMİSYONU TARIM SEKTÖRÜNDE DEVLET YARDIMLARINA İLİŞKİN YENİ KURALLAR KABUL ETTİ

Avrupa Komisyonu, tarım sektöründe devlet yardımlarına ilişkin muafiyet tüzüğünü ve yönlendirici ilkeleri 6 Aralık’ta kabul etti.

Devamını Oku

AB MALİ KONTROLÜN KOLAYLAŞTIRILMASI VE İYİLEŞTİRİLMESİNE YÖNELİK YENİ KURALLAR BENİMSEDİ

AB bütçesinin yönetiminin ve AB fonlarına erişimin kolaylaştırılmasına yönelik Komisyon teklifi Avrupa Parlamentosu ve üye ülkeler tarafından kabul edildi. Söz konusu teklif , AB programlarının 2007-2013 mali perspektifi çerçevesinde azami kullanımını teşvik ediyor.

Devamını Oku

AVRUPA KOMİSYONU’NUN ‘İYİ İŞ TEBLİĞİ’ AVRUPA KONSEY’İ TARAFINDAN ONAYLANDI

Avrupa Konsey’i, 24 Mayıs 2006 tarihli sosyal refahın korunması, herkese eşit fırsat sağlanması ve sosyal diyaloğun artırılmasına ilişkin Komisyon tebliğini onayladı.

Devamını Oku

İSTİHDAM VE SOSYAL POLİTİKA ALANINDA YENİ TOPLULUK PROGRAMI AÇIKLANDI

AB`nin istihdam ve sosyal politikalar alanındaki amaçlarının hayata geçirilmesinin desteklenmesi amacıyla oluşturulan yeni istihdam ve sosyal dayanışma programı PROGRESS açıklandı.

Devamını Oku

LİTVANYA TOPLUMSAL CİNSİYET ENSTİTÜSÜ’NE EV SAHİPLİĞİ YAPACAK

Litvanya, kadın – erkek eşitliği konusunda çalışmalar yapmak üzere yeni kurulacak “Toplumsal Cinsiyet Enstitüsü”ne ev sahipliği yapacak.

Devamını Oku