İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
4-10 TEMMUZ 2012

DIŞİŞLERİ BAKANI AHMET DAVUTOĞLU FRANSA’YI ZİYARET ETTİ

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Fransa Dışişleri Bakanı Laurent Fabius’un daveti üzerine 5-6 Temmuz 2012 tarihlerinde Fransa’yı ziyaret etti. Dışişleri Bakanlığı’nın yaptığı açıklamada; ziyaret Fransız Parlamentosu’nda eski Cumhurbaşkanı Sarkozy döneminde gündeme gelen 1915 olaylarını inkar edenlere ceza verilmesini öngören yasa nedeniyle gerilen ilişkilerin düzelmesi için yeni bir adım olarak nitelendirildi.  Bu ziyaretin Fransa eski dışişleri bakanları Bernard Kouchner ve Alain Juppe’nin sırasıyla 2010 ve 2011 yıllarında Türkiye’ye yaptıkları ziyaretlerin iadesi niteliği taşıdığı ifade edildi. Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada Davutoğlu’nun ziyareti ile Türk-Fransız ilişkilerinde yeni bir anlayışın hakim kılınmasına yönelik bir bakış açısıyla ikili ilişkilerin tüm boyutlarıyla ele alınması ve bölgesel ve uluslararası konularda görüş alışverişinde bulunulmasının öngörüldüğü belirtildi.

Cumhurbaşkanlığı seçimlerini kazanan François Hollande’ın, Cumhurbaşkanı Gül ve Başbakan Erdoğan’la görüşmelerinin olumlu atmosferde geçmesi ve Fransa Dışişleri Bakanı Laurent Fabius’un Davutoğlu’nu davet etmesi, Ankara’da “ilişkilerin eski rayına girmesi” olarak yorumlandı.

Dışişleri Bakanı Davutoğlu, Fransız mevkidaşı Fabius ile baş başa ve heyetler arası görüşmeler gerçekleştirdi. Görüşmeleri takiben gerçekleştirilen ortak basın toplantısında konuşan Fransa Dışişleri Bakanı Fabius, Fransa'nın, Türkiye'nin AB ile ilişkilerini ileriye götürmesi konusunda kararlı olduğunu söyleyerek, Türkiye’yi “istikrarsız bir bölgede vazgeçilmez bir aktör ve istikrar unsuru” olarak niteledi. Fabius, ayrıca iki ülkenin Suriye konusundaki perspektiflerinin de çok yakın olduğunu ifade etti. Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu yaptığı açıklamada, yeni bir dönemi başlatma iradesini gösterme amacında olduklarını, Türk-Fransız diplomatik ilişkilerinin tarihinin dünya diplomasi tarihi açısından da büyük öneme sahip olduğunu, bu dostane ve kapsamlı görüşmede görüş ayrılıkları olmasına rağmen bunları gidermek için iç politik kaygılarla değil, ortak bir vizyonla hareket edilmesine karar verildiğini belirtti.

Fransa Dış Politika Enstitüsü'nde (IFRI), ''Değişen Uluslararası ve Bölgesel Konjonktürde Türk-Fransız İlişkileri'' konulu konferansta konuşan Dışişleri Bakanı Davutoğlu; AB’nin mali kriz ve vizyon eksikliği yüzünden uluslararası alanda etki gücünün azaldığı bir dönemde Türkiye’nin üyeliğinin AB’ye sağlayacağı katkılara dikkat çekti. Türk-Fransız ilişkilerinin geleceği konusunda iyimser olduğunu vurgulayan Davutoğlu, yeni bir vizyon geliştirerek, ikili ilişkilerde yeni bir dönemin açılmasını arzu ettiklerini belirtti ve Türkiye'nin Fransa ile interaktif bir ilişki içine girmek istediğinin altını çizdi. 

Davutoğlu, konuşmasında, Türkiye'nin AB yolunda ilerlerken bölge ülkeleriyle de ilişkileri geliştirmesinin bir çelişki yaratmadığını, bu ülkelerle yakın ilişkinin “coğrafi ve tarihi bir sorumluluk” olduğunu vurgulayarak, hem AB hem de bölge ülkeleriyle ilişkilerin geliştirilmesinin birbirini tamamlayan unsurlar olduğunu ve Türk dış politikasına önemli çeşitlilik kazandırdığını belirtti.

Son olarak, Arap Baharı’yla ilgili gelişmelere dikkat çeken Davutoğlu, AB'nin bu ülkelerdeki demokrasi hareketlerini desteklemesi gerektiğine ve merkezi Strazburg'da bulunan Avrupa Konseyi'nin, Arap Baharı'nın yaşandığı ülkelere başta yeni anayasa hazırlıkları olmak üzere önemli kurumsal destekler vermesi gerektiğine dikkat çekti.

Fransa Dışişleri Bakanı Laurent Fabius, Türkiye'nin bölgede önemli ve vazgeçilemez bir aktör olduğunu belirterek, 1915 olaylarıyla ilgili Ermeni iddialarının suç sayılmasını öngören ve parlamentoda kabul edilip Anayasa Mahkemesi’nde reddedilen yasa tasarısının Fransız siyasetçiler için hassas bir konu olduğunu vurguladı ve bu konuda Sarkozy ile aynı yolu izlemeyeceklerini ifade etti.  Fabius ayrıca Fransa’nın Türkiye'nin AB ile müzakerelerde 5 faslı engellenmesine ilişkin vetonun kaldırılıp kaldırılamayacağı konusunda yeni hükümetin elindeki dosyaları dikkatli bir şekilde gözden geçirdiğini ve iyi niyetli yaklaşıp sorunları çözmek istediklerini belirtti.

Davutoğlu, bu ziyaret sırasında Fransa Parlamentosu’nun kabul ettiği yasanın ardından Türkiye'nin uygulamaya koyduğu tedbirlerin kaldırıldığını açıklayarak, Türkiye’nin tarihi siyasallaştırmadan her türlü işbirliğine hazır olduğunu vurguladı.

Davutoğlu Fransa ile temaslarını 6 Temmuz’da Fransa'nın ev sahipliğinde düzenlenen, ''Suriye Halkının Dostları'' toplantısına katılarak noktaladı.

Davutoğlu’nun ziyaretinin ardından, Elysee Sarayı’ndan yapılan açıklamada seçim kampanyası öncesinde ve sırasında 1915 olaylarının inkârının suç sayılması için girişimde bulunacağı vaadinde bulunan Cumhurbaşkanı Hollande’ın bu fikirden vazgeçmediği açıklaması yapıldı. AB Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış ise, bunu Cumhurbaşkanı François Hollande’ın siyasi tabanını genişletme çabası olarak yorumladı.