İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
4-10 TEMMUZ 2012

İKV’DEN HAFTAYA BAKIŞ

Geçtiğimiz hafta Türkiye ve Avrupa Birliği’nin ortak gündemini Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’nin (GKRY) AB Dönem Başkanlığı’nı üstlenmesine yönelik tepkiler belirlemeye devam etti. Türkiye’nin GKRY’nin tüm Kıbrıs’ı temsilen dönem başkanı olmasının kabul edilemeyeceği yönündeki kararlılığı sürerken AB kurumlarının temsilcileri de GKRY dönem başkanlığı hakkındaki endişelerini dile getirmeye devam ettiler.

Devamını Oku

DIŞİŞLERİ BAKANI AHMET DAVUTOĞLU FRANSA’YI ZİYARET ETTİ

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Fransa Dışişleri Bakanı Laurent Fabius’un daveti üzerine 5-6 Temmuz 2012 tarihlerinde Fransa’yı ziyaret etti.

Devamını Oku

GKRY’NİN AB DÖNEM BAŞKANLIĞINA TEPKİLER DEVAM EDİYOR

İngiltere`nin önde gelen siyasetçi ve diplomatları ülkenin yüksek tirajlı gazetelerinden Daily Telegraph’ta İngiliz kamuoyuna hitaben yayımladıkları mektupta KKTC ve Kıbrıs Türk toplumuna karşı sürdürülen ayrımcılığa son verilmesi için çağrıda bulundu.

Devamını Oku

ÜÇÜNCÜ YARGI PAKETİ RESMİ GAZETE’DE YAYIMLANARAK YÜRÜRLÜĞE GİRDİ

Kamuoyunda, "3’üncü Yargı Paketi" olarak bilinen Yargı Hizmetlerinin Etkinleştirilmesi Amacıyla Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması ve Basın Yayın Yoluyla İşlenen Suçlara İlişkin Dava ve Cezaların Ertelenmesi Hakkında Kanun 4 Temmuz 2012 tarihinde Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Devamını Oku

EGEMEN BAĞIŞ’IN ‘DEMOKRASİ VE EKMEK: TÜRKİYE’NİN AB İLE ORTADOĞU ARASINDAKİ BAĞI’ BAŞLIKLI MAKALESİ HUFFİNGTON POST GAZETESİNDE YAYIMLANDI

Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış Huffington Post gazetesi için “Demokrasi ve Ekmek: Türkiye’nin AB ile Orta Doğu arasındaki bağı” başlıklı bir makale kaleme aldı.

Devamını Oku

TİCARETTE SAHTECİLİĞİN ÖNLENMESİ ANLAŞMASI (ACTA) AVRUPA PARLAMENTOSU TARAFINDAN REDDEDİLDİ

Fikri hakların özellikle dijital ortamda korunmasını amaçlayan Ticarette Sahteciliğin Önlenmesi Anlaşması (Anti-Counterfeiting Trade Agreement–ACTA) 4 Temmuz 2012 tarihinde Avrupa Parlamentosu’nda düzenlenen oylamada 478 “ret”, 39 “olumlu” ve 165 “çekimser” oyla reddedildi.

Devamını Oku

AVRUPA BİRLİĞİ ALTI ORTA AMERİKA ÜLKESİYLE ORTAKLIK ANLAŞMASI İMZALADI

Avrupa Birliği, 29 Haziran 2012 tarihinde altı Orta Amerika ülkesi (Kosta Rika, El Salvador, Guatemala, Honduras, Nikaragua ve Panama) ile bir Ortaklık Anlaşması imzaladı.

Devamını Oku

ROMANYA CUMHURBAŞKANI BASESCU GEÇİCİ OLARAK GÖREVDEN ALINDI

Romanya’da Cumhurbaşkanı Traian Basescu ile Başbakan Victor Ponta arasında haftalardır süren rekabet ve 28-29 Haziran’da gerçekleşen AB Liderler Zirvesi’nde ülkeyi kimin temsil edeceği konusunda ortaya çıkan ve giderek artan gerginlik tırmanmaya devam ediyor.

Devamını Oku

TOKYO KONFERANSI’NDA AFGANİSTAN’A NATO SONRASI DÖNEMDE 16 MİLYAR DOLAR KALKINMA YARDIMI SAĞLANMASI ÜZERİNDE ANLAŞMAYA VARILDI

8 Temmuz’da Japonya’nın başkenti Tokyo’da bir araya gelen Afganistan’ın başlıca yardım donörleri, NATO güçlerinin ülkeden çekilmesi öngörülen 2014 yılından sonra Afganistan’a yapılması planlanan desteği ele aldılar.

Devamını Oku

AVRUPA KOMİSYONU, AVRUPA BİRLİĞİ - GÜNEY KORE SERBEST TİCARET ANLAŞMASININ İLK YILINI DEĞERLENDİRDİ

1 Temmuz 2011 tarihinde Avrupa Birliği ve Güney Kore arasında yürürlüğe giren Serbest Ticaret Anlaşması (STA) 1’inci yılını doldurdu.

Devamını Oku

AB, ARKTİK BÖLGESİ’NDE SÜRDÜRÜLEBİLİR BÜYÜMEYE KATKIDA BULUNAN YENİ STRATEJİSİNİ AÇIKLADI

Avrupa Komisyonu ve Avrupa Birliği Dışişleri ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Catherine Ashton’ın sunduğu Tebliğ’in 3 Temmuz 2012 tarihinde Avrupa Komisyonu’nda kabul edilmesiyle, AB’nin Arktik Bölgesi’ne yönelik taahhütlerini ortaya koyan strateji belgesi açıklandı.

Devamını Oku

AVRUPA KOMİSYONU GÜNEY AKDENİZ İLE YÜKSEK ÖĞRENİM DİYALOĞU BAŞLATTI

Avrupa Komisyonu, Arap Baharı’nı takiben Güney Akdeniz bölgesinin gelişimine katkıda bulunmak üzere geliştirdiği yol haritası kapsamında, 2 Temmuz 2012 tarihinde Güney Akdeniz ülkeleriyle yüksek öğrenim politikaları ve programları alanında yeni bir diyalog başlattı.

Devamını Oku

AVRUPA BİRLİĞİ ADALET DİVANI “KULLANILMIŞ YAZILIMIN” SATIŞINI YASALLAŞTIRDI

Avrupa Birliği Adalet Divanı (ABAD), 3 Temmuz 2012 tarihli kararında yazılımcıların, kişi veya kurumlar tarafından, internetten indirilen programlarının kullanılmış lisanslarının yeniden satışına karşı koyamayacaklarına hükmetti.

Devamını Oku

AVRO ALANI’NDA İŞSİZLİK MAYIS AYINDA DA ARTMAYA DEVAM ETTİ

Avrupa Birliği’nin resmi istatistik kurumu Eurostat tarafından 2 Temmuz’da yayımlanan verilere göre, Avro Alanı Mayıs ayı işsizlik oranı, Nisan ayına göre yüzde 0,1 oranında artarak yüzde 11,1 oldu. Avro Alanı’nda işsizlik oranı 2011 yılı Mayıs ayında ise yüzde 10 oranında gerçekleşmişti.

Devamını Oku