İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
20-26 HAZİRAN 2012

AVRUPA KOMİSYONU’NUN GENİŞLEMEDEN SORUMLU ÜYESİ ŠTEFAN FÜLE KIBRIS’TA TEMASLARDA BULUNDU

Avrupa Komisyonu’nun Genişlemeden ve Komşuluk Politikası’ndan Sorumlu Üyesi Štefan Füle 19-20 Haziran 2012 tarihlerinde gerçekleştirdiği Kıbrıs ziyareti sırasında Güney Kıbrıs Rum Yönetimi ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde temaslarda bulundu.  Füle GKRY’de yaptığı temaslar sırasında GKRY Cumhurbaşkanı Dimitris Hristofyas,  Dışişleri Bakanı Erato Kozaku Markulli ve Demokratik Seferberlik Partisi (DİSİ) Başkanı Nikos Anastasiadis ile bir araya gelerek Ada’nın yeniden birleşmesine yönelik fikir alışverişinde bulundu.  Dimitris Hristofyas’la yaptığı görüşmeden sonra bir basın açıklaması yapan Füle, statükonun bir seçenek olmadığını belirterek kapsamlı bir anlaşmayı ve adanın yeniden birleşmesini tamamlamak dışında bir seçenek olmadığını belirtti. Olabilecek en kötü senaryonun Ada’daki iki toplumun birbiriyle diyaloğunu koparması olduğunu vurgulayan Füle, bu senaryonun gerçekleşmemesi için gerek Avrupa Birliği’nin, gerek Kıbrıs’taki iki toplumun çaba göstermekten vazgeçmemesi gerektiğini de dile getirdi.

KKTC’deki temasları sırasında KKTC Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu ve Başbakan İrsen Küçük ile bir araya gelen Füle,
Avrupa Komisyonu’nun, Kıbrıslı Türklerin olası bir çözümde eşit olarak temsil haklarını destekleyeceği yönündeki taahhüdünü yineledi. Füle, 1 Temmuz 2012 tarihinde başlayacak olan GKRY Dönem Başkanlığı sırasında başta Kıbrıs Türk toplumu olmak üzere Ada’nın ilgi odağı olacağını ve Kıbrıs sorununa bir çözüm bulmanın önem ve aciliyetinin Avrupa kamuoyu tarafından daha iyi anlaşılacağını öne sürdü. GKRY’nin AB Dönem Başkanlığı’nın Kıbrıs’ı kapsamlı bir anlaşmaya varmaktan uzaklaştıracağına inanmanın yanlış bir yaklaşım olduğu görüşünü dile getiren Füle,  söz konusu dönemde Ada’da kapsamlı çözüme varma hayalini gerçeğe dönüştürmek için bir fırsat olduğunu öne sürdü. Kıbrıslı Türkler ve Rumlar arasındaki müzakerelerin çıkmaza girmiş olmasından duyduğu üzüntüyü de ifade eden Štefan Füle, birçok önemli konuda uzlaşılmış olmasına rağmen bazı ayrıntılarda yaşanan görüş ayrılığının görüşmeleri kopma noktasına getirmiş olmasını da tarihi bir şanssızlık olarak nitelendirdi.

Kıbrıs’taki mevcut ve olası doğal gaz kaynaklarının kullanılması konusunda da yorumda bulunan Štefan Füle, konu hakkında alışılmış GKRY tezlerini benimseyen ifadeler kullanarak, Ada’daki doğal kaynakların keşfi ve kullanımının Türk ve Rum toplumlarının bir araya gelmesine katkı sağlayacağı iddiasını savundu. Nihai bir çözüme ulaşılana kadar Ada’nın doğal kaynaklarının yalnızca Kıbrıslı Rumları temsil eden GKRY tarafından kullanılmasında bir sorun olmadığı iddiasını dile getiren Füle, Kıbrıslı Türklerin de söz konusu kaynaklardan Kıbrıs’ın birleşmesinden sonra faydalanabileceklerini belirtti.

Štefan Füle’nin Kıbrıs ziyaretine istinaden ve Kıbrıslı Türk ve Kıbrıslı Rumları temsil eden tüm siyasi partilere hitaben hazırladığı basın açıklamasına http://ec.europa.eu/commission_2010-2014/fule/docs/news/20120620_s12_471.en.pdf adresinden ulaşılabilir.