İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
20-26 HAZİRAN 2012

YUNANİSTAN’DA YENİ KURULAN HÜKÜMET İŞBAŞI YAPTI

Yunanistan’da Yeni Demokrasi Partisi’nden Antonis Samaras’ın Başbakanlığında kurulan yeni hükümette çoğunluk muhafazakar Yeni Demokrasi Partisi üyelerinden oluşuyor. Parti seçimlerde birinci gelerek, 300 üyeli Parlamento’da 129 milletvekilliği kazanmıştı. Yunanistan Ulusal Bankası Başkanı Vassilis Rapanos maliye bakanlığına getirilmişti. Ancak Rapanos göreve gelmesinden birkaç gün sonra sağlık sebepleri ile görevinden istifa ettiğini açıkladı. Başbakan Samaras’ın da bir retina operasyonu geçirmesi nedeniyle Avrupa Komisyonu, Uluslararası Para Fonu ve Avrupa Merkez Bankası uzmanlarından oluşan troyka ile yapılması beklenen toplantı gelecek haftaya ertelendi.

Dışişleri Bakanlığı görevine Yeni Demokrasi Partisi Başkan Yardımcısı Dimitris Avramopoulos getirildi. Pasok ve Demokratik Sol Partilerinden de iki üye yeni hükümette bulunuyor. Ancak bu partiler yeni hükümete mesafeli tavır alarak katı reform önlemleri için sorumluluk üstlenmekten kaçınıyorlar. Bu durumun yeni hükümetin etkili olmasını engelleyeceğinden endişe ediliyor. Yeni hükümetin AB ile daha önce varılan anlaşmayı yeniden müzakere etmek istediği bildiriliyor.

Yunanistan 2010 yılında AB ve IMF’den 110 Milyar Avro tutarında ve 2012’de de 130 Milyar Avro tutarında bir mali yardım almıştı. Aynı zamanda özel yatırımcılar Yunanistan’ın 107 Milyar Avro tutarındaki borcunu silmişti. Avro Çalışma Grubu Başkanı Thomas Weiser’e göre, ikinci kurtarma paketinin gerektirdiği reformların gerçekleştirilmesinde Yunanistan çok gecikti. Yorumculara göre Yunanistan’ın ya bütçe harcamalarını kısması ya da vergi gelirini artırması gerekiyor. Wieser’e göre, takvime uyulmaması halinde Yunanistan yeniden mali yardıma ihtiyaç duyacağı noktaya gelecek.