İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
13-19 HAZİRAN 2012

TÜRKİYE-AB KARMA PARLAMENTO KOMİSYONU TOPLANTISI STRAZBURG’DA GERÇEKLEŞTİ

69’uncu Türkiye-AB Karma Parlamento Komisyonu (KPK) Toplantısı 13-14 Haziran 2012 tarihlerinde Fransa’nın Strazburg kentinde gerçekleştirildi.  Toplantının “Türkiye-AB İlişkileri: Müzakere Sürecinde Mevcut Durum” başlıklı açılış oturumuna AB Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, AB Dönem Başkanlığı adına Danimarka Dışişleri Bakanlığı Avrupa İşleri Müsteşarı Büyükelçi Kim Jørgensen, Avrupa Komisyonu’nun Genişlemeden ve Komşuluk Politikasından Sorumlu Üyesi Štefan Füle de katıldı.

Açılış oturumunda söz alan Štefan Füle,  AB’nin yaptığı tutarsızlıklarla Türkiye’deki sivil toplumu kaybettiğini belirterek öz eleştiri yaparken, Türkiye’nin de AB ile olan ilişki ve müzakerelerinde ciddi olması gerektiği yönünde ifadeler kullandı. Karşılıklı olarak yapılan hatalar ve tutarsızlıklar nedeniyle Türkiye-AB ilişkilerinde bir miktar güven kaybı yaşandığı tespitinde bulunan Füle, söz konusu olumsuzlukların giderilmesi için iki tarafa da önemli görevler düştüğünü ifade etti.

Štefan Füle’nin Türkiye’nin müzakere sürecinde ciddi olması yönündeki beyanatına cevap niteliğinde bir açıklamada bulunan AB Bakanı Bağış ise Türkiye’den ziyade Avrupa Birliği’nin tutarsızlık, kararsızlık ve ciddiyetsizlikten muzdarip olduğunu ifade etti. Hâlihazırda açılmamış olan 20 faslın 17’sinin AB ve üye devletler tarafından bloke edildiğini hatırlatan Bağış, söz konusu şartlar altında Türkiye’yi ciddiyetsizlikle suçlamanın kabul edilemez olduğunu belirtti. Kıbrıs konusunda AB’nin 26 Nisan 2004′te aldığı kararın arkasında durması gerektiğini de özellikle vurgulayan Bağış, KKTC vatandaşlarına uygulanan haksız ambargoların son bulmasını talep ettiklerini, bu yapıldığı takdirde Türk limanları ve havaalanlarını GKRY bayraklı uçak ve gemilere açmaya hazır olduklarını da kaydetti.

Avrupa Birliği’nin vize konusunda diğer aday ülkelere gösterdiği yaklaşımı Türk vatandaşlarına da göstermesi gerektiğini vurgulayan Bağış, Türk hükümeti olarak vize kolaylığı değil, vize muafiyeti istediklerinin de altını çizdi. Vize kolaylığı uygulamasının Türkiye’ye karşı bir jest olmayıp AB ülkelerinin tek yanlı bir tasarrufu olduğunu ve arzu eden ülkelerin bunu yapabileceklerini ifade eden Bağış, ancak buna karşılık olarak Türkiye’den geri kabul anlaşmasını imzalamasını beklememeleri gerektiğini ifade etti. Toplantıda AB Bakanı Bağış’ın daha önce de gerginlik yaşadığı Hollandalı aşırı sağcı AP Üyesi Barry Madlener ile arasında bir tartışma yaşandı. Toplantının ikinci oturumda da, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin ve Avrupa Parlamentosu Üyesi Emine Bozkurt’un katılımıyla “Kadının Toplumdaki Rolü” tartışıldı.