İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
13-19 HAZİRAN 2012

YENİ MÜFREDATTA SEÇMELİ DERSLERDE DEĞİŞİKLİKLER GÜNDEMDE

12 Haziran’da Adalet ve Kalkınma Partisi grup toplantısında konuşan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, eğitim sisteminde yapılacak değişiklikler kapsamında oluşturulacak yeni ders çizelgesi hakkında açıklamalarda bulundu. Yeni ders çizelgesinde Türkçe derslerinin ilk iki sene haftada 10 saat okutulacağını belirten Başbakan Erdoğan, ilkokul 4’üncü sınıfta İnsan Hakları ve Yurttaşlık dersinin zorunlu olarak okutulacağını açıkladı.

Öğrencilere, Farklı Dil ve Lehçelerin Öğrenilmesi hakkında kanun kapsamında, “Yaşayan Diller ve Lehçeler “adı altında yerel dil ve lehçeleri öğrenme imkanı sunulacağını belirten Başbakan Erdoğan, bununla birlikte yeterli sayıda öğrencinin tercih etmesi halinde Kürtçe’nin de seçmeli ders olarak okutulabileceğini açıkladı. Bunun yanı sıra, “Temel Dini Bilgiler” seçmeli dersinin de öğrencilerin tercihine sunulacağını belirten Erdoğan,  bunun farklı din mensubu öğrencilerin de kendi dinlerini öğrenmelerine imkan sağlayacağını kaydetti.

13 Haziran’da 4+4+4 eğitim sistemi ve yeni müfredat konusunda açıklamada bulunan Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer, öğrencilere 20 seçmeli dersin sunulacağını belirtti. Yabancı dil eğitiminin 2’nci sınıftan başlayacağını açıklayan Bakan Dinçer, haftada 4 saat olan yabancı dil derslerinin 20 saate çıkarılacağını ve bunun toplam 144 saatlik bir artışa denk geldiğini kaydetti.

Bir seçmeli dersin 10-12 öğrencinin talebiyle açılabileceğini belirten Bakan Dinçer, sanat ve spor alanındaki seçmeli derslerin haftada 2 veya 4 saat, diğer seçmeli derslerin ise haftada 2 saat okutulacağını belirtti.  Okuma becerileri, iletişim ve sunum, insan hakları gibi seçmeli derslerin 1 yıl, Temel Dini Bilgiler derslerininse iki yıl okutulabileceğini açıklayan Bakan Dinçer, Kur’an, Hz. Muhammed’in Hayatı, Yabancı Dil, Pratik Bilim Uygulamaları, Matematik gibi derslerin üç yıl boyunca alınabileceği gibi herhangi bir yılda da alınabileceğini kaydetti.