İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
6-12 HAZİRAN 2012

AVRO ALANI MALİYE BAKANLARI İSPANYA’DA BANKALARININ KURTARILMASI İÇİN ANLAŞMAYA VARDILAR

9 Haziran’da toplanan Avro Alanı Maliye Bakanları, Avro Alanı Kurtarma Fonu’ndan İspanya’nın sorunlu bankalarının sermayelendirilmesi için 100 Milyar Avro’ya kadar kredi verilmesi konunda anlaşamaya vardılar. Ancak, bu kredi yardımı daha önce Yunanistan, İrlanda ve Portekiz’e uygulandığı gibi istikrar paketi ile birlikte olmayacak. Sağlanan fonlar, İspanya’da kamu tarafından yönetilen banka kurtarma fonuna aktarılacak, ancak İspanya Hükümeti bir mutabakat zaptı imzalayacak ve mali yardımın sorumluluğunu tam olarak üzerine alacak. Avrupa Komisyonu, Avrupa Merkez Bankası, IMF ve AB Bankacılık Kurumu’ndan toplanacak verilerle bir değerlendirme yaparak yardım tutarını tam olarak belirleyecek.

AB Maliye Bakanları İspanya’nın mali ve işgücü piyasasına ilişkin önemli ölçüde reformlar gerçekleştirmiş olduğunu ve bankaların sermeye yeterliliklerini güçlendirmek için kanunlar çıkardıklarını belirterek İspanya’nın makroekonomik dengesizliklerinin düzeltilmesi amacıyla aşırı açık prosedürü kapsamında ve yapısal önlemlere ilişkin taahhütlerini yerine getireceğinden emin olduklarını belirttiler. IMF’nin İspanya bankalarıyla ilgili yayınladığı rapora göre İspanya bankalarının, yeniden yapılandırma ve kurtarma planları dışında, kısa vadede 37 Milyar Avro’ya ihtiyaç duyacağı tahmin ediliyor. 

İspanya Ekonomi Bakanı Luis de Guidos da yaptığı açıklamada ülkesinin ne kadar paraya ihtiyaç duyduğunun henüz net olmadığını, ancak, açığın karşılanması ve piyasaların sakinleştirilmesi için 100 Milyar Avro’nun yeterli olduğunu belirtti.