İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
17-24 KASIM 2006

KOMİSYON BATI BALKANLAR İÇİN VİZE KOLAYLIĞI GETİRMEYE HAZIRLANIYOR

Avrupa Birliği Konseyi, Batı Balkan ülkelerine vize kolaylığı sağlanmasına yönelik çalışmalar için onay verdi. Avrupa Komisyonu Arnavutluk, Bosna Hersek, Makedonya, Karadağ ve Sırbistan ile vize anlaşmaları yapılması için müzakerelere başlamaya hazır olduğunu belirtti.

Müzakerelerin Haziran 2007 tarihinden önce bitirilmesini hedefleyen Komisyon, amacın Batı Balkan ülkeleri vatandaşlarının seyahatlerini kolaylaştırmak olduğunu belirtti ve yapılacak düzenlemelerle yasadışı göçle mücadelenin sürdürülmesinin de hedeflendiğini ifade etti. Avrupa Komisyonu tarafından 8 Kasım 2006’da açıklanan Balkan ülkeleri hakkındaki ilerleme raporunda, ülkelerin kaydettikleri gelişmeler övülürken, üye olma perspektiflerinin orta ve uzun vadede değerlendirildiği vurgulanıyor.

Avrupa Komisyonu, üye devletlerden Temmuz ayında Makedonya, Sırbistan, Karadağ, Arnavutluk ve Bosna Hersek ile vize kolaylığı sağlayacak anlaşma imzalama yetkisi istemişti. Bu ülkeler ile imzalanacak anlaşmalar ile söz konusu devletlerin vatandaşlarına yönelik vize işlemlerinin basitleştirilip hızlandırılması hedefleniyor. Anlaşma ile öğrenciler, araştırmacılar, sanatçılar ve iş adamları için birden çok giriş çıkışa izin veren uzun dönemli vizelerin hazırlanması, vize ücretlerinin tamamen kaldırılması veya indirilmesi ve Batı Balkan ülkelerindeki diplomatik pasaport sahiplerinden vize istenmemesi öngörülüyor.