İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
17-24 KASIM 2006

TÜRKİYE – AB İLİŞKİLERİNİN GÜNDEMİNİ KIBRIS BELİRLİYOR

Avrupa Birliği Dönem Başkanı Finlandiya, limanlar sorununun çözümü için Türkiye’ye 6 Aralık’a kadar süre tanıdı.

Devamını Oku

DÜNYA EKONOMİK FORUMU İSTANBUL’DA TOPLANDI

Dünya Ekonomik Forumu Türkiye’nin AB üyelik sürecinin Avrupa’ya yapacağı ekonomik ve jeo-stratejik katkıları ele almak üzere 23-24 Kasım tarihlerinde İstanbul’da toplandı.

Devamını Oku

AVRUPA PARLAMENTOSU GENİŞLEMEYİ TARTIŞIYOR

Avrupa Parlamentosu Dışişleri Komitesi, 23 Kasım’da Bulgaristan ve Romanya’nın AB’ye katılımlarına ilişkin taslak raporlar ile genişleme strateji belgesine ilişkin taslak raporu oyladı.

Devamını Oku

AVRUPA KOMİSYONU AB YATIRIM FONU PİYASASINI MODERNİZE EDİYOR

Avrupa Komisyonu 16 Kasım tarihinde, 5.5 trilyon Avro büyüklüğündeki yatırım fonu piyasasını tüketiciler açısından daha şeffaf, sanayiciler açısından ise daha düşük maliyetli hale getirerek modernize etmeye yönelik bir Beyaz Kitap yayımladı.

Devamını Oku

ENERJİ AB DIŞ POLİTİKASINDA ÖNEM KAZANIYOR

20-21 Kasım 2006 tarihlerinde Brüksel’de düzenlenen bir toplantıda yapılan açıklamalar enerji konusunun AB dış politikasında giderek daha fazla önem kazanacağını gösteriyor.

Devamını Oku

KOMİSYON BATI BALKANLAR İÇİN VİZE KOLAYLIĞI GETİRMEYE HAZIRLANIYOR

Avrupa Birliği Konseyi, Batı Balkan ülkelerine vize kolaylığı sağlanmasına yönelik çalışmalar için onay verdi. Avrupa Komisyonu Arnavutluk, Bosna Hersek, Makedonya, Karadağ ve Sırbistan ile vize anlaşmaları yapılması için müzakerelere başlamaya hazır olduğunu belirtti.

Devamını Oku

İSVEÇ DÜNYA DEMOKRASİ SIRALAMASINDA BİRİNCİ OLDU

Uluslararası Ekonomist Dergisi Haber alma Birimi tarafından yapılan ve 167 ülkeyi kapsayan araştırmanın sonuçlarına göre İsveç dünya demokrasi sıralamasında birinci oldu.

Devamını Oku

HOLLANDA’DA GENEL SEÇİM SONUÇLARI AÇIKLANDI

22 Kasım 2006 tarihinde Hollanda’da yapılan seçimleri Başbakan Jan Peter Balkanende liderliğindeki Hıristiyan Demokratlar (CDA) 150 üyeli Parlamento’da 41 sandalye alarak kazandı.

Devamını Oku