İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
30 MAYIS-5 HAZİRAN 2012

İKV’DEN HAFTAYA BAKIŞ

Geçtiğimiz hafta Türkiye ve Avrupa Birliği’nin ortak gündeminde Türkiye’deki kürtaj tartışmaları, AB Konseyi Dönem Başkanlığını yürüten Danimarka’nın AB Bakanı’nın Türkiye’deki basın ve ifade özgürlüğü konusundaki eleştirileri, İrlanda’nın mali sözleşmeyi onaylaması ve AB Konseyi Başkanı Herman Van Rompuy’un Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’ni (GKRY) ziyareti ve burada yaptığı açıklamalar vardı.

Türkiye-AB Karma Parlamento Komisyonu Eşbaşkanı Hélène Flautre, Türkiye’deki kürtaj tartışmalarına katılarak konunun anne ve çocuk sağlığından saptırılarak siyasi bir hesaplaşma haline getirilmesinden duyduğu sıkıntıyı ifade etti. Kürtaj yasağı uygulanan ülkelerde varlıklı kesimlerin başka ülkelere seyahat ederek yasağı delebildiklerine işaret eden Flautre, buna karşın dar gelirli kesimlerin yasal ve tıbbi olmayan yollara başvurmak zorunda kalabileceği uyarısında bulundu. Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu Başkanı Jean-Maurice Ripert de kürtaj ve sezaryen konularının siyasi olarak istismar edildiğini belirterek, Türk siyasetçilerini daha duyarlı davranmaya çağırdı.

Avrupa Birliği’ne üye devletlerde merak ve endişeyle beklenen gündem maddelerinden biri de mali sözleşmeyi referanduma taşıyan tek AB ülkesi olan İrlanda’da sandıktan çıkan sonuçlardı. Düzenlenen referandumlarda 2001 yılında Nice Antlaşması’nı, 2008 yılında da Lizbon Antlaşması’nı reddederek Avrupa Birliği’ne sıkıntılı dönemler yaşatan İrlanda seçmeni, mali sözleşmeyi yüzde 60’ı aşan bir çoğunlukla onaylayarak mali krizle mücadele eden AB’ye sürpriz bir destek verdi. Referandum sonuçları hakkında yorumda bulunan İrlanda Başbakanı Enda Kenny, İrlanda halkının mali sözleşmeyi onaylayarak dünyaya ekonomik güçlüklerle mücadele etme kararlılığını gösterdiğini belirtti.

AB Konseyi Başkanı Herman Van Rompuy’un GKRY’nin AB Konseyi Dönem Başkanlığının başlamasına kısa bir süre kala bu ülkeye yaptığı ziyaret de Türkiye ve AB tarafından dikkatle izlendi. Adaya yaptığı ziyaret sırasında KKTC’ye geçmeyen Van Rompuy GKRY Meclisi’nde yaptığı konuşmada  “tüm Kıbrıs halkının bir arada bulunduğu” bir meclise hitap etme arzusunu dile getirdi. Birleşik bir Kıbrıs’ın birleşik bir Avrupa’nın da sembolü olacağını ifade eden Van Rompuy, Kıbrıs’ta çözüme ulaşmanın bir rüya değil fırsat olduğunu da sözlerine ekledi.

Tüm okuyucularımıza iyi bir hafta diliyoruz.