İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
30 MAYIS-5 HAZİRAN 2012

DANİMARKA AB İLİŞKİLERİ BAKANI NİCOLAİ WAMMEN İLE AB BAKANI VE BAŞMÜZAKERECİ EGEMEN BAĞIŞ BİR ARAYA GELDİ

İstanbul Kültür Üniversitesi Küresel Siyasal Eğilimler Merkezi’nin ev sahipliğinde 31 Mayıs 2012 tarihinde gerçekleştirilen “Danimarka’nın 2002 ve 2012, İki başkanlık Dönemi Arasında Türkiye’de Neler Değişti” başlıklı konferansta AB Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış ile Danimarka Krallığı AB İlişkileri Bakanı Nicolai Wammen birer konuşma gerçekleştirdi. 2002 ve 2012’de AB Dönem Başkanlığı görevini yerine getiren Danimarka’nın deneyimleri ışığında, Türkiye-AB ilişkilerinin 10 yıl içindeki seyrinin analiz edildiği konferansta, Danimarka AB İlişkileri Bakanı Wammen, ülkesinin 2002’deki dönem başkanlığı sırasındaki demir perde ülkelerini bile kapsayan genişleme sürecinde, Türkiye ile de müzakerelerin başladığını hatırlattı. Geçen son altı ayda, Türkiye ile ilişkileri tekrar canlandırmak istediklerini belirten Wammen, Türkiye’nin, AB’ye dahil olduğunu ve üye olmasını çok istediklerini ifade etti. Bu çerçevede ‘Pozitif Gündem’in, ilişkilerin canlanması ve işbirliğinin geliştirilmesi için önemli bir araç olduğunu belirten AB İşleri Bakanı, Türkiye’nin büyüyen bir ekonomi, çekici bir yatırım alanı olduğunu vurguladı ve son 10 yılda Türkiye’de çok şeyin değiştiğini, olumlu gelişmelerin yaşandığını söyledi.

Haziran 2012 tarihinden itibaren Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’nin bir sonraki AB Dönem Başkanı olmasının, AB ile Türkiye arasındaki aşılması zor sorunlardan biri olduğunu belirten Nicolai Wammen, Türkiye’nin AB üyeliği için halletmesi gereken en önemli sorunlardan birinin, basın özgürlüğünün kısıtlılığı olduğunu belirtti. Gazetecilerin yargılandığı birçok dava için AB’nin endişeli olduğunu hatırlatan Bakan, Kürt sorununa ve yeni anayasa hazırlıklarına da özen gösterilmesi gerektiğini vurguladı. Türkiye’nin AB üyeliği ile ilgili olarak ise, AB’nin üye sayısının 10 yılda 15 ülkeden 27 ülkeye yükseldiğini söyleyen Wammen,  “Tünelin sonunda ışık görüyorum, Türkiye’nin üyeliği açısından, geçmişteki sorunları aştığımıza inanıyorum, iyimserim” dedi.

AB Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış ise konuşmasında, “Pozitif Gündem” kapsamında, bu programın bazı üye ülkelerin haksızca Türkiye’nin önüne koyduğu engellerin etrafından dolaşabilmeyi sağlayacağını ifade ederek, Türkiye’nin 13 faslı resmen açmış olmasına rağmen, Güney Kıbrıs Rum Kesimi’nin etkisiyle bazı fasılların açılamıyor oluşuna dikkat çekti ve çalışma gruplarında, enerji, uluslararası güvenlik, terörle mücadelede işbirliği gibi konuların ele alınacağını; teknik ekiplerin çalışmaya başladığını dile getirdi. AB Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, Türkiye’nin AB yolunun TBMM Genel Kurulu’ndan geçtiğini dile getirerek, son 3 yıl içerisinde Türkiye gibi reform gerçekleştiren başka bir aday ülke bulunmadığını belirtti ve önümüzdeki süreçte iktidar ve muhalefet ile reform çalışmalarına devam etmeyi umut ettiğini ifade etti.