İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
30 MAYIS-5 HAZİRAN 2012

AB KONSEYİ BAŞKANI HERMAN VAN ROMPUY GKRY’Yİ ZİYARET ETTİ

AB Konseyi Başkanı Herman Van Rompuy 28 Mayıs 2012 tarihinde Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’ne (GKRY) bir günlük resmi bir ziyarette bulundu. GKRY Cumhurbaşkanı Dimitris Hristofyas ve GKRY Temsilciler Meclisi Başkanı Yannakis Omiru ile bir görüşme gerçekleştiren Van Rompuy GKRY Meclisinde düzenlenen özel oturumda da bir konuşma yaptı. Konuşmasında yakın bir gelecekte Kıbrıslı Rum ve Kıbrıslı Türklerin birlikte yer aldığı bir meclise hitap etme umudunu dile getiren Herman Van Rompuy, Kıbrıs’ta kalıcı bir çözüm bulunacağına olan ümidini yitirmediğini de sözlerine ekledi. 1963 yılından bu yana Kıbrıslı Türk milletvekillerinin katılamadığı GKRY Meclisi’nde konuşma yapan Van Rompuy’un Kıbrıslı Türklerin eksikliğinden duyduğu üzüntüyü dile getirmesine rağmen KKTC’ye geçmemesi ise Kıbrıs Türk basını tarafından çelişkili ve samimiyetsiz bir tutum olarak değerlendirildi.

Türkiye’nin GKRY’nin 1 Temmuz 2012 tarihinde devralacağı AB Konseyi Dönem Başkanlığı süresince Birlik ile olan ilişkilerini en aza indirme yönündeki kararına da değinen Avrupa Konseyi Başkanı Van Rompuy, Türkiye dahil hiçbir ülkenin AB üyesi bir devleti görmezden gelme hakkı olmadığını öne sürdü. Şahsı ve AB Konseyi adına GKRY Dönem Başkanlığı’na verdiği destek taahhüdünü yineleyen Van Rompuy, Türkiye’nin de Avrupa Birliği’nin temel kurumsal yapılarından biri olan Dönem Başkanlığı’na saygı göstereceğini umduğunu belirtti. GKRY’nin AB dönem başkanlığı süresince Avrupa Birliği’nde yaşanan ekonomik krizin aşılmasına yönelik çaba göstereceğine olan inancını da dile getiren Van Rompuy, krizin aşılması için 27 AB üyesinin ortak çabasına ihtiyaç olduğuna da dikkat çekti

Kıbrıs’ın 38 yıldır bölünmüş bir ada olduğuna da dikkat çeken Van Rompuy, gerek Kıbrıs Rum, gerek Kıbrıs Türk tarafının geçmişte bazı hatalar yapmış olduğunu, şimdi ise yapılması gerekenin karşı tarafı suçlamak yerine özeleştiride bulunmak olduğunu da sözlerine ekledi. GKRY Meclisi’nde yaptığı konuşmanın sonunda birleşik bir Kıbrıs’ın birleşik bir Avrupa olduğu ifadesini kullanan Van Rompuy, birleşik bir Kıbrıs’ın bir hayal değil gerçekleştirilebilecek bir fırsat olduğunu da dile getirdi.