İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
30 MAYIS-5 HAZİRAN 2012

31 Mayıs Dünya Sigarayı Bırakma Günü dolayısıyla AB İstatistikleri yayımlandı

Avrupa Komisyonu, Dünya Sigarayı Bırakma Günü sebebiyle sigara kullanımına ilişkin AB genelinde gerçekleştirilen araştırmanın sonuçlarını yayımladı. Araştırmada, üye ülke vatandaşlarının yüzde 60’ının sigaranın mağazalarda görünebilirliğinin azaltılmasını amaçlayan tedbirleri destekliği belirtiliyor. Avrupa Birliği’nde on beş yaş ve üstü grupta sigara içenlerin oranının yüzde 28 olduğu ortaya konurken, sigara tiryakilerinin yüzde 70’inin bu alışkanlığa on sekiz yaşın altında başladığı ifade ediliyor.

Araştırmada öne çıkan başlıca tespitler şu şekilde:

  • AB genelinde her yıl 700 bin kişi sigara kullanımından kaynaklanan hastalıklar sebebiyle yaşamını yitiriyor.
  • AB genelinde günlük ortalama tüketilen sigara sayısı 14,2.
  • AB nüfusun yarısı hiç sigara kullanmamış.
  • Ankete katılan aktif içicilerin yüzde 61’i sigarayı bırakmayı denemiş olmasına rağmen, vatandaşların yüzde 14’ü halen restoranlarda içilen sigaraya maruz kalmakta; son altı ayda bar ve kafelerde sigara dumanına maruz kalanların oranı ise yüzde 28.
  • Sigara içen ve eskiden içmiş olanların yüzde 33'ü sigara paketleri üzerinde sağlık uyarılarının sigaraya karşı tutum ve davranışları üzerinde etkili olduğu görüşündeler.

Türkiye’de sigara kullanımına ilişkin gerçekleştirilen çalışmalarda ise, erkeklerin yüzde 60’ının, kadınların ise yüzde 20’sinin ve tüm toplumun yüzde 40’ının sigara içtiğini ortaya koyuyor. Her yıl 2500 kişi iş yerindeki arkadaşları, 3500 kişi eşi ve 1500 bebek de ebeveynleri dolayısıyla pasif içici oluyor ve sağlığını yitiriyor. Üniversite öğrencileri arasındaki sigara içme oranı ise yüzde 23 ile yüzde 48 arasında değişirken, lise öğrencilerinin yüzde 20’si ve 7-11 yaş grubundaki ilkokul öğrencilerinin de yüzde 11,7’si sigara içiyor.