İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
23-29 MAYIS 2012

İKV BAŞKANI PROF. DR. HALÛK KABAALİOĞLU ÇİN’DE NANKEİ ÜNİVERSİTESİ’NDE TÜRKİYE-AB İLİŞKİLERİ KONUSUNDA BİR KONFERANS VERDİ

İktisadi Kalkınma Vakfı Başkanı Prof. Dr. Halûk Kabaalioğlu, Pekin yakınlarındaki Tianjin’de Nankei Üniversitesi’nin davetlisi olarak bulunduğu Çin’de öğretim üyelerinin ve öğrencilerin katıldığı bir toplantıda Türkiye-AB İlişkileri konusunda bir konferans verdi.

Bir saat süren konferanstan sonra iki saate yaklaşan soru-cevap oturumunda Kabaalioğlu soruları yanıtladı. Müzakerelere başlamış olmamıza rağmen AB konularına ülkemizde bile bu kadar büyük ilgi duyulmadığını belirten Kabaalioğlu, hukuk, iktisat, siyasal bilgiler, uluslararası ilişkiler alanlarını da kapsayan AB etüdlerinin Çin’de ileri boyutlara ulaşmasının anlamlı olduğunu belirtti.

Çin Halk Cumhuriyeti’nde yüzden fazla üniversitede AB Enstitüleri ve AB Etüdleri Merkezleri bulunduğunu belirten Prof. Dr. Halûk Kabaalioğlu, Çin Halk Cumhuriyeti’nde diğer üniversitelerde de AB konusunda kapsamlı dersler verildiğini bildirdi.

İKV, TOBB ve Yeditepe Üniversitesi’nin Amsterdam Üniversitesi işbirliği ile her yıl İstanbul’da gerçekleştirdiği üç haftalık EU LAW SUMMER SCHOOL / AB HUKUKU YAZ OKULU’na bu yıl ‘Beijing Foreign Studies’ Üniversitesi, ‘Beijing Communications’ Üniversitesi, ‘Beyhang Space And Air’ Universitesi, Nankei Universitesi ile ‘Beijing International Studies’ Üniversiteleri hukuk fakültelerinden öğrenciler de katılacak.