İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
23-29 MAYIS 2012

AP BAŞKANI MARTİN SCHULZ 28-29 MAYIS TARİHLERİNDE TÜRKİYE’Yİ ZİYARET ETTİ

Avrupa Parlamentosu (AP) Başkanı Martin Schulz, Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı Cemil Çiçek’in davetlisi olarak 28-29 Mayıs 2012 tarihlerinde Türkiye’yi ziyaret etti. Ziyareti kapsamında, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile bir araya gelen AP Başkanı, TBMM Başkanı Cemil Çiçek’in yanı sıra Mecliste temsil edilen siyasi parti başkanları ve sivil toplum temsilcileri ile temaslarda bulundu. AP Başkanı Schulz, ayrıca TBMM ve AB arasında yürütülecek olan “Parlamentolar Arası Değişim ve Diyalog Projesi”nin açılış törenine katıldı. Yaptığı basın açıklamasında, Türkiye ziyaretinin görevi devraldığı Ocak 2012’den bu yana AB ülkeleri dışına yaptığı ilk resmi ziyaret olduğunun altını çizen AP Başkanı, Türkiye'nin AB üyeliğini uzun zamandan beri desteklediğini ifade etti. AP Başkanı Schulz, Türk yetkililerle gerçekleştirdiği görüşmelerde Türkiye’nin AB üyelik müzakere sürecindeki son durum, vize muafiyeti konusu, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’nin yaklaşan AB dönem başkanlığı, Türkiye'deki Anayasa reform süreci ve buna ilişkin iç tartışmalar ile bu reform sürecinden AB'nin beklentileri konularını ele aldıklarını belirtti.

Yeni Anayasa konusunda, oluşturulacak Anayasanın Avrupa Temel Haklar Şartı ile tam uyumlu olmasının kendileri için son derece önemli olduğunu belirten Schulz, hapisteki milletvekilleri ile ilgili kendisine yöneltilen bir soruyu, bu kişilerin tutukluluk koşullarının ve davalarının yürütülme şeklinin dikkatli bir şekilde incelenmesi gerektiğini vurgulayarak yanıtladı.

Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’nin 1 Temmuz’da devralacağı AB Konseyi dönem başkanlığı ve Pozitif Gündem’e etkisine de değinen Schulz, gerçekleştirdiği görüşmelerde, GKRY’nin AB üyesi olduğunu belirterek, Türkiye’nin gerçeklere göre hareket etmesi gerektiğini ifade ettiğini söyledi. AP Başkanı Schulz, 17 Mayıs’ta resmi olarak başlatılan Pozitif Gündem çerçevesinde oluşturulan listenin GKRY dönem başkanlığı süresinde askıya alınıp alınmayacağı konusunda bir bilgisi bulunmadığını belirterek, Pozitif Gündem’e 6 aylık bir ara verilmesine inanmakta zorlandığını ve Avrupa Komisyonu’nun Genişlemeden Sorumlu Üyesi Füle’nin Pozitif Gündem'e hemen ara verilmeyeceği hususunda Türk hükümeti ile görüş birliğine vardığı düşüncesinde olduğunu belirtti.

TBMM Başkanı Cemil Çiçek ve AB Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış ile "TBMM-AB Parlamentolar Arası Değişim ve Diyalog Projesi'nin" açılışını yaptıklarını belirten Schulz,  söz konusu projenin parlamentolar arası ve parlamentolar ile sivil toplum arasındaki ilişkileri ön plana çıkardığını belirterek, projenin yeni Anayasa oluşturulması sürecinde taşıdığı büyük öneme değindi. AB tarafından finanse edilen 2,5 Milyon Avro bütçeli proje ile, AB ülkeleriyle TBMM’de temsil edilen siyasi partiler ve parlamenterler arasındaki diyaloğun desteklenmesi ve AB üyelik müzakereleri sürecinde Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin rolünün azami seviyeye yükseltmesi amaçlıyor.

Schulz, Parlamentolar Arası Değişim ve Diyalog Projesi’nin açılışında yaptığı konuşmada ise, Türkiye’nin AB üyelik sürecinin zorlu ve uzun bir süreç olacağının bir sır olmadığını ve Türkiye’nin büyük değişiklikler yapması gerekeceğini belirterek, yeni Anayasa konusuna değindi ve Anayasa’nın toplumun tüm kesimlerinin uzlaşısını yansıtması gerektiğini vurguladı. Schulz, bunun, demokratik meşruiyetin kaynağı olan ve halkın menfaatlerini savunması için seçtiği milletvekillerinden oluşan TBMM’nin yeni Anayasa hazırlanması sürecinde ağırlık merkezinde yer alması gerektiğini belirtti. Bu iş için doğru mercinin Anayasa Uyum Komisyonu olduğunu sözlerine ekleyen Schulz, TBMM Başkanı Çiçek’i söz konusu komisyonun Anayasa taslağı hazırlanması sürecinde sivil toplumla istişare halinde bulunması dolayısıyla tebrik etti.

29 Mayıs’ta İstanbul’da farklı dini grup temsilcileriyle dini özgürlük konulu bir yuvarlak masasına katılan Shulz, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB), Türkiye İşadamları ve Sanayicileri Konfederasyonu (TUSKON), Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TÜSİAD) ve Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) gibi önde gelen iş dünyası örgütlerinin temsilcileriyle de temaslarda bulundu. İstanbul Bilgi Üniversitesi’nde düşünce kuruluşlarının temsilcileri ve öğrencilerle bir araya gelen Schulz’e düzenlenen törenle fahri doktora unvanı takdim edildi. AP Başkanı, Bilgi Üniversitesi’nde yaptığı konuşmada, Türkiye’nin Avrupalı bir ülke olduğunu vurgulayarak, Türkiye’nin AB üyeliğine verdiği desteği bir kez daha yineledi. Schulz, Türk vatandaşlarına uygulanan vize politikalarını da eleştirerek, vizelerin bir an önce kaldırılması gerektiğini vurguladı.