İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
23-29 MAYIS 2012

COREPER’DE TÜRKİYE İLE VİZE UZLAŞISI TARTIŞILDI

Avrupa Birliği ülkelerinin AB Nezdindeki Daimi Temsilcilerinden oluşan COREPER toplantısında, Türkiye konusunda “vize uzlaşısı” sağlandığı belirtiliyor. Söz konusu uzlaşının ne içerdiğine dair resmi bir açıklama ise henüz yapılmadı. 2,5 sayfalık metinden oluşan uzlaşının, 7 Haziran 2012 tarihli AB Adalet ve İçişleri Bakanları Konseyi toplantısında onaylanması bekleniyor. Bu arada, başta Güney Kıbrıs Rum Yönetimi olmak üzere, beş AB ülkesi, COREPER'de üzerinde uzlaşılan metin ile ilgili başkentlerinden onay almaları gerektiği belirttiler.

Hatırlanacağı gibi, 26 Nisan’da yapılan toplantıya sunulan “uzlaşı metni”, başta Fransa olmak üzere bazı üye ülkelerin engeline takılmıştı. Fransa, 6 Mayıs’taki Cumhurbaşkanlığı seçimleri nedeniyle metni imzalamamış ve Sarkozy’nin seçim kampanyasını zayıflatacak bir girişim olarak değerlendirmişti.

CNN Türk’ün Malatya’da düzenlediği “Anadolu’da Yarın 2012” buluşmaları kapsamında kendisine yöneltilen soruları yanıtlayan Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış şunları ifade etti: “Türkiye’ye AB’ye vize konusunda en büyük zararı 80 darbesi vermiştir. 80 darbesine kadar benim vatandaşlarımın vizesiz gidebildiği birçok ülkenin bize vize uygulamasına o askeri zihniyet göz yummuştur. 80 darbesinin memlekete attığı kazığı biz hala çıkarmaya uğraşıyoruz. Bu konuda hem Dışişleri Bakanlığı hem de Ekonomi Bakanlığı ile yoğun bir çalışma içerisindeyiz. Vize konusunda geldiğimiz noktada bizim vatandaşlarımıza vize kolaylığı öneriyorlar. Biz ise vize kolaylığı değil vize muafiyeti istiyoruz. Yani 75 milyon Türkiye Cumhuriyeti vatandaşının Avrupa Birliği içerisindeki ülkelere vizesiz girebilmesini talep ediyoruz.” Egemen Bağış, ayrıca, sürecin önemli olduğunu ancak "birtakım kelime oyunlarına, şark kurnazlıklarına" başvurulmaması gerektiğini söyledi.