İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
23-29 MAYIS 2012

AVRUPA KOMİSYONU GİDEREK ARTAN GENÇ İŞSİZLİĞİNE KARŞI YENİ BİR PROJE BAŞLATTI

Avrupa Komisyonu, kriz karşısında giderek artan genç işsizliğiyle mücadele etmek üzere 21 Mayıs 2012 tarihinde AB vatandaşı gençlerin kendi ülkeleri dışında bir Üye Devlette iş bulmalarına imkan sağlayan “İlk EURES işiniz” (Your First EURES job) adlı pilot projeyi başlattı. Bu projeyle 2012-13 döneminde, 5.000 gencin sınır ötesi hareketliliğinin sağlanması hedefleniyor. Söz konusu proje, Üye Devletlerin iş bulma hizmet ağı- EURES’in tüm Avrupa’yı kapsayan bir iş bulma hizmetine dönüştürülmesi için zemin oluşturacak. Avrupa Komisyonu’nun İstihdam, Sosyal İşler ve Kapsayıcılıktan Sorumlu Üyesi László Andor, söz konusu pilot projenin AB vatandaşlarının diğer Birlik ülkelerinde iş bulmalarına imkân sağlayan kişiye özel bir iş bulma hizmeti için ilk adım olduğunu belirterek, uygun becerilere sahip kişilere bu becerilere ihtiyacı olan diğer ülkelerde iş bulmanın Avrupa’nın işsizlik krizi için çözümün bir parçası olabileceğini kaydetti.

Proje kapsamında, Almanya, İspanya, Danimarka ve İtalya’da iş bulma hizmeti veren firmalar 18-30 yaş aralığındaki AB vatandaşı gençlere kendi ülkeleri dışındaki Üye Devletlerde iş bulabilmeleri için danışmanlık hizmeti sağlayacak. Gençlere farklı bir Üye Devlette iş görüşmesine katılmak için 200 ila 300 Avro arasında, program kapsamında iş bulmaları halinde taşınma masraflarını karşılamak üzere ise 900 Avro’luk ödenek sağlanacak. Proje kapsamında, 250’den az çalışanı olan KOBİ’lere yeni işe aldıkları elemanların eğitimi için 600 ila 900 Avro arasında fon verilmesi öngörülüyor.

Avrupa Komisyonu, “İlk EURES işiniz” adlı proje kapsamında ilk aşamada 2.000 gencin vatandaşı olduğu ülke dışındaki bir Birlik ülkesinde iş bulmasını sağlamak üzere 4 Milyon Avro ayrıldı. İkinci aşamada 1.500 gence farklı bir Üye Devlette iş bulması için 3,25 Milyon Avro fon ayrılırken, 2013’teki son aşamada ise 2.000 gence vatandaşı olduğu ülke dışındaki bir Birlik ülkesinde iş bulunması amaçlanıyor.