İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
23-29 MAYIS 2012

AVRUPA’NIN EN BÜYÜK ÇEVRE KONFERANSI GREEN WEEK 22-25 MAYIS TARİHLERİNDE BRÜKSEL’DE GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Bu sene 12’ncisi düzenlenen ve AB Çevre Politikası kapsamında en büyük çevre konferansı olarak bilinen Green Week, 22-25 Mayıs 2012 tarihlerinde Brüksel’de gerçekleştirildi. Bu yılın teması “su” oldu.

AB’nin önceliği “Su”

Açılış konuşmaları Avrupa Komisyonu’nun Çevreden Sorumlu Üyesi Janez Potocnik, AB Konseyi Dönem Başkanı Danimarka’nın Çevre Bakanı Ida Auken ve Avrupa Komisyonu Çevre Genel Müdürü Karl Falkenberg tarafından yapıldı. Falkenberg, dünyada çok fazla insanın suya erişimden mahrum olduğunu belirterek, çözüm yolunda AB’nin lider konumunu devam ettirmesi gerektiğini ifade etti. Konuyla ilgili mali yardım ekseninde, LIFE Programı’na atıfta bulunup, 1992’den bu yana Avrupa Çevre mevzuatının tüm üyeleri çevre uyumunda birbirine yakınlaştırma hedefiyle oluşturulduğunu hatırlatırken, 2014-2020 dönemi LIFE Programı için iyi bir arka plan çıkarılacağını kaydetti. Potocnik ise su kirliliğini kontrol altına almayı daha güçlü hale getirecek yasal ve finansal desteklerle, tüm sektörleri kapsayacak nitelikte bir perspektifin oluşturulması gerektiğinin altını çizdi. Konunun sadece doğayı korumayı değil, aynı zamanda ekonomiyi de ilgilendirdiğini belirtti. Komisyon üyesi, 2012 yılı önceliklerine bakıldığında, suyun 21’inci yüzyılın en büyük sorunlarından birisi olduğu düşünüldüğünde, su kaynaklarının verimli kullanılmasına dair politikaların umut verici olduğunu da sözlerine ekledi.

“The Water Challenge – Every Drop Counts” sloganıyla çerçevelenen konferansta Su Ayak İzi Ağı Başkanı Ruth Mathews dünyadaki 2,7 milyar insanın su sıkıntısı ile karşı karşıya kaldığını açıkladı. Avrupa’nın su ihtiyacının yüzde 40’ını ithalatla karşıladığını hatırlatarak, mevcut kaynakların korunmasının gelecek için önemli olduğunu vurguladı.

İlgili su birimlerinin yanı sıra, çeşitli çevre örgütlerinin faaliyetlerini ve şirketlerin sunduğu yeşil iş imkânlarını tanıtan 52 stand konferans boyunca hazır bulundu. Geleneksel hale gelen bu sergide sivil toplum kuruluşları, yerel ve bölgesel otoriteler, Avrupalı ve uluslararası kuruluşlar, akademi ve medyadan katılımcılarla bir araya geldi. 300 civarında dinleyicinin katıldığı buluşmanın son iki gününde 3’üncü Avrupa Su Konferansı gerçekleştirildi. Avrupa Komisyonu destekli konferans notlarında Avrupa’nın su yönetimi mekanizmalarını iyileştirmeye yönelik çalışmalar öne çıktı.

Çıkan sonuçlara bakıldığında, AB’nin içinde bulunduğumuz yüzyılın en büyük sorunu olarak gösterdiği su kirliliğinin ve kıtlığının önüne geçilmesi için yeni çözümler aradığı görülüyor. Tüm paydaşlardan gelecek yeni fikirlerin ve çabaların var olan ya da hazırlanacak stratejilere destek vereceği önemle vurgulanıyor.

Konferansta yer alan sunumlara ve konferans videolarına etkinliğin internet sitesinden ulaşabilir: http://www.greenweek-2012.eu/videos