İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
23-29 MAYIS 2012

Avrupa İstikrar Mekanizması Hollanda Parlamentosu’nda onaylandı

Hollanda Parlamentosu 23 Mayıs 2012 tarihinde Avrupa İstikrar Mekanizması’na (European Stability Mechanism – ESM) katılımı onayladı. Daimi bir kurtarma fonu olan ESM Temmuz 2012’de yürürlüğe girecek ve 700 Milyar Avro borç verme kapasitesine sahip olacak. Hollanda, 4,6 Milyar Avro katkı ile ESM’ye en fazla katkı sağlayan 5’inci ülke konumunda. Hollanda, 35 Milyar Avro için de garanti verecek.

150 sandalyeli Hollanda Parlamentosu’nda, Liberal Parti (VVD) ile Hristiyan Demokratlar Birliği (CDA), Demokrat Parti (D66), İşçi Partisi (PvdA) ve Yeşil Sol Parti’den (GL) 100 parlamenter ESM’ye katılımı onaylarken, aşırı sağcı Geert Wilders’in lideri olduğu Özgürlük Partisi (PVV), Sosyalist Parti (SP), Hristiyan Birlik (CU), Hayvanlar Partisi (PvdD) ve Reformcu Devlet Partisi’nde (SGP) 47 parlamenter ise red oyu kullandı.

PVV ile SP, geçici hükümetin yeni yasalar çıkarma hakkı olmadığı iddiasıyla oylamanın 12 Eylül 2012’de yapılacak genel seçimlerden sonra yapılması gerektiğini belirterek, onay sürecini ertelemek için girişimlerde bulundular. PVV lideri Geert Wilders, 22 Mayıs 2012 tarihinde onay sürecinin ertelenmesi için dava açtı, söz konusu davanın 29 Mayıs’ta görüşülmesi bekleniyor.