İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
23-29 MAYIS 2012

İKV’DEN HAFTAYA BAKIŞ

Geçtiğimiz hafta, Türkiye-AB ilişkilerinin gündeminde vize konusunda yaşanan gelişmeler yer aldı. Yunan hükümeti tarafından Doğu Ege’deki Yunan adalarına yapılacak 15 günü geçmeyen seyahatlerde limanda vize uygulamasının başlatılacağı açıklanırken, AB Daimi Temsilciler Komitesi’nde Türkiye ile vize diyaloğu konusunda uzlaşmaya varıldığı belirtildi. Söz konusu uzlaşı metninin, 7 Haziran’da gerçekleştirilecek AB İçişleri Konseyi Toplantısı’nda onaylanması bekleniyor.

Devamını Oku

İKV BAŞKANI PROF. DR. HALÛK KABAALİOĞLU ÇİN’DE NANKEİ ÜNİVERSİTESİ’NDE TÜRKİYE-AB İLİŞKİLERİ KONUSUNDA BİR KONFERANS VERDİ

İktisadi Kalkınma Vakfı Başkanı Prof. Dr. Halûk Kabaalioğlu, Pekin yakınlarındaki Tianjin’de Nankei Üniversitesi’nin davetlisi olarak bulunduğu Çin’de öğretim üyelerinin ve öğrencilerin katıldığı bir toplantıda Türkiye-AB İlişkileri konusunda bir konferans verdi.

Devamını Oku

AB DEVLET VE HÜKÜMET BAŞKANLARI GAYRİRESMİ ZİRVESİ YAPILDI

23 Mayıs 2012 tarihinde AB Devlet ve Hükümet Başkanlarının ekonomik krizde kalkınma gündemiyle bir araya geldiği gayriresmi zirvede, liderler tercihlerinin Yunanistan’ın Avro Alanı’nda kalması yönünde olduğunu teyit ettiler.

Devamını Oku

TÜRKİYE OECD DÖNEM BAŞKANI OLDU

Paris’te 22-24 Mayıs 2012 tarihlerinde yapılan OECD Bakanlar Konseyi toplantısında Türkiye OECD Dönem Başkanlığı’nı devraldı. Türkiye bu görevi 26 yıldan beri ilk kez üstlenmiş oluyor.

Devamını Oku

AP BAŞKANI MARTİN SCHULZ 28-29 MAYIS TARİHLERİNDE TÜRKİYE’Yİ ZİYARET ETTİ

Avrupa Parlamentosu (AP) Başkanı Martin Schulz, Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı Cemil Çiçek’in davetlisi olarak 28-29 Mayıs 2012 tarihlerinde Türkiye’yi ziyaret etti. Ziyareti kapsamında, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile bir araya gelen AP Başkanı, TBMM Başkanı Cemil Çiçek’in yanı sıra Mecliste temsil edilen siyasi parti başkanları ve sivil toplum temsilcileri ile temaslarda bulundu.

Devamını Oku

COREPER’DE TÜRKİYE İLE VİZE UZLAŞISI TARTIŞILDI

Avrupa Birliği ülkelerinin AB Nezdindeki Daimi Temsilcilerinden oluşan COREPER toplantısında, Türkiye konusunda “vize uzlaşısı” sağlandığı belirtiliyor. Söz konusu uzlaşının ne içerdiğine dair resmi bir açıklama ise henüz yapılmadı. 2,5 sayfalık metinden oluşan uzlaşının, 7 Haziran 2012 tarihli AB Adalet ve İçişleri Bakanları Konseyi toplantısında onaylanması bekleniyor. Bu arada, başta Güney Kıbrıs Rum Yönetimi olmak üzere, beş AB ülkesi, COREPER`de üzerinde uzlaşılan metin ile ilgili başkentlerinden onay almaları gerektiği belirttiler.

Devamını Oku

YUNAN ADALARINA VİZESİZ GİRİŞ BAŞLIYOR

Yunanistan, Doğu Ege adalarına Türkiye’den yapılacak ziyaretler için limanda vize uygulamasını başlatacak.

Devamını Oku

AVRUPA SAYIŞTAYI KIBRIS TÜRK TOPLUMUNA YAPILAN YARDIMLAR HAKKINDA BİR RAPOR YAYIMLADI

Avrupa Sayıştayı, 23 Mayıs 2012 tarihinde Kıbrıs Türk Toplumu’nun ekonomik kalkınmasına katkıda bulunmak amacıyla sağlanan AB mali yardımlarının verimlilik ve sürdürülebilirliğini konu alan bir rapor yayımladı.

Devamını Oku

"2020 PERSPEKTİFİYLE TÜRKİYE`DE KADIN" BAŞLIKLI RAPOR AP GENEL KURULU’NDA KABUL EDİLDİ

Türk kökenli Hollandalı Sosyalist AP Üyesi Emine Bozkurt tarafından kaleme alınan "2020 Perspektifiyle Türkiye`de Kadın" başlıklı rapor, 22 Mayıs 2012 tarihinde AP Genel Kurulu’nda 28 “hayır” oyu ve 53 çekimser oya karşılık 590 “evet” oyu ile kabul edildi.

Devamını Oku

İSPANYA MECLİSİ SÖZDE ERMENİ SOYKIRIMINI TANIMAYI REDDETTİ

İspanya Meclisi Dışişleri Komisyonu, Ermeni soykırım iddialarının tanınmasına ilişkin öneriyi Türkiye ve Ermenistan’ın ilişkilerine katkı sağlamayacağı gerekçesiyle 3’e karşı 36 oyla reddetti. İspanya’nın özerk Bask bölgesindeki ayrılıkçı AMAIUR siyasi koalisyonuna mensup iki milletvekilinin İspanya Meclisi’ne taşıdığı sözde soykırım yasa tasarısına yalnızca Birleşik Sol Partisi (IU) ve Bask Milliyetçi Partisi (PNV) destek verdi.

Devamını Oku

AVRUPA KOMİSYONU KARADAĞ İLE MÜZAKERELERİN BAŞLAMASINI ÖNERDİ

Avrupa Komisyonu 22 Mayıs’ta açıkladığı ve Karadağ’ın katılım müzakerelerine başlanması için gerekli reformları uygulamaktaki performansını değerlendiren raporunda, Batı Balkan ülkesinin AB ile katılım müzakerelerine başlamasına yeşil ışık yaktı. Avrupa Komisyonu tarafından açıklanan raporda, Podgorica yönetiminin parlamentonun işleyişinin güçlendirilmesi, kamu idaresinde profesyonelleşmenin sağlanması ve siyasileşmenin önlenmesi ile basın özgürlüğü ve sivil toplum alanında ilerleme kaydettiğine yer veriliyor.

Devamını Oku

AVRUPA PARLAMENTOSU ÇİN’İN HAKSIZ TİCARİ UYGULAMALARINA KARŞI MÜCADELENİN ARTIRILMASINI TALEP EDİYOR

Fransız Liberal Avrupa Parlamentosu Üyesi Marielle de Sarnez tarafından hazırlanan ve Çin ile Avrupa Birliği arasındaki ticari ilişkilerin dengelenmesi gerektiğini savunan rapor, 23 Mayıs 2012 tarihinde Avrupa Parlamentosu Genel Kurulu’nda kabul edildi.

Devamını Oku

AB’DE ROMAN KÖKENLİ VATANDAŞLARIN DURUMUNA İLİŞKİN YENİ RAPOR YAYIMLANDI

Avrupa Komisyonu tarafından 23 Mayıs 2012 tarihinde yayımlanan rapor, AB üye ülkelerinde yaşayan Roman kökenli vatandaşların durumunun istenilenden çok daha düşük seviyede olduğunu gözler önüne seriyor. Avrupa Komisyonu’nun Başkan Yardımcısı ve Adalet ve Temel Haklardan Sorumlu Üyesi Viviane Reding tarafından tüm üye ülkelerden talep edilen ve üye ülkelerde yaşayan Roman kökenli vatandaşların topluma entegrasyonuna ilişkin stratejileri içeren raporlardan oluşturulan belge, Malta dışındaki 26 AB üye ülkesinde (Malta’da Roma kökenli vatandaş bulunmamaktadır) Roman kökenli kişilerin topluma entegrasyonu konusunda uygulanan stratejilerin yetersiz olduğunu ortaya koyuyor.

Devamını Oku

AVRUPA BİRLİĞİ TÜKETİCİ POLİTİKASI İLE İLGİLİ DEĞİŞİKLİKLERİ İÇEREN TÜKETİCİ GÜNDEMİNİ KABUL ETTİ

Avrupa Birliği, 22 Mayıs 2012 tarihinde tüketici harcamalarını artırmayı amaçlayan ve tüketici haklarının korunmasını içeren Avrupa Tüketici Gündemi adı altında birtakım düzenlemeleri kabul etti. Avrupa’da yaşanan ekonomik sıkıntıların tüketici odaklı tedbirlerle aşılacağını düşünen Avrupa Birliği, tüketici politikasında değişikliğe gitti.

Devamını Oku

AVRUPA KOMİSYONU GİDEREK ARTAN GENÇ İŞSİZLİĞİNE KARŞI YENİ BİR PROJE BAŞLATTI

Avrupa Komisyonu, kriz karşısında giderek artan genç işsizliğiyle mücadele etmek üzere 21 Mayıs 2012 tarihinde AB vatandaşı gençlerin kendi ülkeleri dışında bir Üye Devlette iş bulmalarına imkan sağlayan “İlk EURES işiniz” (Your First EURES job) adlı pilot projeyi başlattı.

Devamını Oku

AVRUPA’NIN EN BÜYÜK ÇEVRE KONFERANSI GREEN WEEK 22-25 MAYIS TARİHLERİNDE BRÜKSEL’DE GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Bu sene 12’ncisi düzenlenen ve AB Çevre Politikası kapsamında en büyük çevre konferansı olarak bilinen Green Week, 22-25 Mayıs 2012 tarihlerinde Brüksel’de gerçekleştirildi. Bu yılın teması “su” oldu.

Devamını Oku