İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
16-22 MAYIS 2012

AVRUPA KOMİSYONU’NUN BAŞKAN YARDIMCISI VE ULAŞTIRMADAN SORUMLU ÜYESİ KALLAS TÜRKİYE’Yİ ZİYARET ETTİ

Avrupa Komisyonu’nun Başkan Yardımcısı ve Ulaştırmadan Sorumlu Komisyon Üyesi Siim Kallas, AB ve Türkiye arasında ulaştırma alanındaki işbirliğini güçlendirmek üzere 15-16 Mayıs tarihlerinde Türkiye’yi ziyaret etti. Kallas’ın gündemini “pozitif gündem” çerçevesinde, Türkiye’deki makamlarla düzenli olarak yapılacak üst düzey toplantılar ve yürütülecek diyalog dahil olmak üzere Türkiye ile ulaştırma alanındaki ilişkilere dair bir yol haritası hazırlanması konusu oluşturdu.

Avrupa ile Orta Doğu ve Kafkasların kesişim noktasında bulunan Türkiye’nin sahip olduğu stratejik coğrafi konuma ve ulaştırma hizmetleri için büyüyen bir pazar olduğuna dikkat çeken Kallas, AB ile Türkiye arasında ulaştırma alanındaki işbirliğinin geliştirilmesinin önemini vurguladı.

Avrupa Komisyonu Başkan Yardımcısı Kallas, ziyareti kapsamında Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, AB Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış ve Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım’ın yanı sıra ulaştırma sektörünün başlıca paydaşlarıyla temaslarda bulundu. Komisyon Başkan Yardımcısı Kallas, AB Bakanı ve Başmüzakereci Bağış ile görüşmesinde Türkiye’nin üyeliğine verdiği desteği yineleyerek, şimdiki görevine gelmeden önce Estonya Dışişleri Bakanı ve Başbakanı iken de Türkiye’nin AB üyeliğini her zaman desteklediğini belirtti.

Kallas, görüşmeler kapsamında bütün ulaştırma biçimlerine yönelik ortaklığın geleceğini ele aldıklarını belirtti. Nisan 2012’de İstanbul’da havacılık alanında başlatılan diyaloğu işbirliğinin güçlendirilmesi yönünde atılan olumlu bir ilk adım olarak nitelendiren Kallas, AB ve Türk vatandaşlarına daha fazla bağlantı ve daha ucuz ve güvenli uçuş imkânı sunulabilmesi için Türkiye’nin AB havacılık sistemine tam entegrasyonunu en kısa sürede sağlamak istediklerini vurguladı.

Kallas’ın ziyareti sırasında, Türkiye ile AB arasında tamamen entegre olmuş bir havacılık sistemi oluşturulması için birlikte çalışma kararı alındı. Bu kapsamda, Avrupa Havacılık Güvenliği Ajansı (EASA) ile ilişkilerin güçlendirilmesi yoluyla güvenlik alanında üzerinde anlaşmaya varılan önceliklerde daha fazla ilerleme sağlanması ve Tek Avrupa Hava Sahası (TAHS) uygulamasının ilerletilmesi öngörülmekte. Havacılık alanındaki işbirliğini ilerletmek amacıyla, AB Üye Devletleri ve Türkiye arasındaki mevcut tüm ikili hava hizmetleri anlaşmalarını AB mevzuatı ile uyumlu hale getiren ve üzerinde Mart 2010’da mutabakata varılan Yatay Havacılık Anlaşması’nın imzalanması öngörülüyor.

Kallas, ayrıca Katılım Öncesi Mali Yardım Aracı (IPA) kapsamında 188 Milyon Avro’luk finansman ile AB tarafından bugüne kadar Türkiye’de finanse edilen en büyük proje olma özelliğini taşıyan Irmak-Karabük-Zonguldak Demiryolu Hattı’nın temel atma törenine katıldı. Söz konusu proje, Batı Karadeniz bölgesi ile Avrupa arasındaki kuzey-güney yük taşımacılığı bağlantısı modernleştirilmesi öngörülmekte.

Görüşmelerin ardından basın açıklamasında bulunan Kallas, Güney Kıbrıs Rum Yönetiminin AB Bakanlar Konseyi dönem başkanlığı süresince kendi sorumluluk alanında, Türkiye-AB ilişkilerinde bir aksama beklemediğini ifade etti. Vize muafiyeti konusuna değinen Kallas, kolaylaştırıcı uygulamaları desteklediğini belirtti ve bu konuda önemli ve büyük bir anlaşmanın çok da uzak olmadığına inandığını söyledi.