İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
16-22 MAYIS 2012

İNGİLTERE TÜRK VATANDAŞLARINA VİZE KOLAYLIĞI UYGULAMASINA BAŞLADI

Schengen Alanı’na dahil olmayan ve bu nedenle Türkiye ile vize kolaylığı konusunda göreceli olarak bağımsız bir tutum izleyen İngiltere, Türkiye’ye yönelik hazırladığı vize kolaylaştırma paketini kısmi olarak uygulamaya başladı. İngiltere Dışişleri Bakanlığı Ekonomi ve Konsolosluklar Genel Müdürlüğü’nden yapılan açıklamaya göre, vize zorluklarının Türkiye ile İngiltere arasındaki ekonomik ilişkilerin gelişmesinin önündeki engellerin başında geldiğinin tespit edildiği ve bu nedenle vize kolaylığı çalışmalarına hız kazandırıldığı belirtildi.

1 Mayıs 2012 itibariyle başlatılan vize kolaylığı kapsamında, İngiltere’nin İstanbul Başkonsolosluğu bünyesinde bulunan İngiltere Ticaret ve Yatırım Ajansı’na (United Kingdom Trade & Investment−UKTI) bir defaya mahsus kayıt yaptıran şirketlerin çalışanlarının başvurularını yalnızca fotoğraf ve parmak izi vererek yapabileceği de bildirildi. Açıklamada, Türk vatandaşlarına verilen uzun süreli vizelerin sayısının artırılacağı da ifade edilirken, uzun süreli vize uygulamasıyla İngiltere ile yoğun ticari ve ekonomik ilişkide bulunan şirket çalışanlarının vize ile ilgili zaman kaybının en aza indirileceği de ifade edildi.

İngiltere Dışişleri Bakanlığı Ekonomi ve Konsolosluklar Genel Müdürlüğü’nün açıklamasında “Mevcut şartlar altında Türkiye’ye yönelik vizenin tamamen kaldırılamadığı” ifadesi dikkat çekerken, söz konusu şartların niteliği hakkında bilgi verilmedi. Vize uygulamasının tamamen kaldırılamamasına karşın, İngiltere’nin vize kolaylığı uygulamasını başlatarak Türkiye ile olan ekonomik ilişkilerini geliştirme konusunda kararlılığını gösterdiği vurgulanarak, söz konusu kolaylığın akademisyen ve öğrencileri de kapsayacak şekilde genişletileceği de belirtildi