İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
16-22 MAYIS 2012

“AVRUPA, TÜRKİYE VE AKDENİZ: İŞBİRLİĞİ VE İLİŞKİLERİ GÜÇLENDİRMEK” BAŞLIKLI BİR KONFERANS DÜZENLENDİ

Sabancı Üniversitesi İstanbul Politikalar Merkezi ile Almanya’daki Bertelsmann Vakfı’nın işbirliğinde 15 Mayıs 2012 tarihinde  14’üncü Kronberg Konuşmaları kapsamında, “Avrupa, Türkiye ve Akdeniz: İşbirliği ve İlişkileri Güçlendirmek” başlıklı bir konferans düzenlendi. Konferansta, özellikle Arap Baharı, Avrupa Birliği’nde yaşanan ekonomik kriz ve Türkiye-AB ilişkileri ele alındı.

Konferansın açılış konuşmasını yapan Almanya Dışişleri Bakanı Guido Westerwelle, Türkiye ve Almanya arasındaki ilişkilere değinerek, Türkiye’nin AB üyelik sürecini değerlendirdi. Bu kapsamda, özellikle Avrupa Birliği’nin Türkiye ile müzakere sürecini yeniden canlandırması ve Türkiye’ye üye ülkelerdeki ulusal hassasiyetlerden bağımsız, adil davranılması gerektiği yönünde çağrıda bulundu. Bakan Westerwelle, Türkiye’nin AB üyeliğinin ne zaman gerçekleşeceği konusunda Türkiye’ye somut bir tarih verilemese de, Türk hükümetinin reformları sürdürmesi gerektiğini belirti.  Arap Baharı’na değinen Almanya Dışişleri Bakanı Westerwelle, ayrıca, Türkiye ve Avrupa Birliği’nin Ortadoğu ve Kuzey Afrika’da demokrasinin güçlendirilmesinde güçlü ortaklıklar kurmaları gerektiğini vurguladı.

Konferansta öne çıkan bir diğer konuda Avrupa Birliği’nin Türk vatandaşlarına uyguladıkları vize politikası oldu. Bu konuya değinen Avrupa Parlamentosu Dışişleri Komitesi Üyesi Elmar Brok, Türk vatandaşlarına getirilen vize kısıtlamalarının Türkiye ile olan ekonomik ilişkileri zedelediğini açıkladı.