İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
2-8 ŞUBAT 2014

BAŞBAKAN ERDOĞAN ALMANYA’YA RESMİ ZİYARET GERÇEKLEŞTİRDİ

Başbakan Erdoğan 3-4 Şubat 2014 tarihlerinde Almanya Başbakanı Angela Merkel’in daveti üzerine Almanya’ya resmi ziyarette bulundu. Ziyaret kapsamında, Berlin’deki Alman Dış Politika Cemiyeti’nde bir konuşma yapan Başbakan Erdoğan, 2014 yılının Türkiye-Avrupa Birliği ilişkileri bakımından tarihi bir yıl olacağını belirtti. Ardından çalışma yemeğinde Almanya Başbakanı Angela Merkel ile bir araya gelen Başbakan Erdoğan, mevkidaşının davetine icabet etmekten duyduğu mutluluğu dile getirdi ve Almanya’da Aralık ayında kurulan koalisyon hükümetine başarılar diledi.

Çeşitli konularda görüş alışverişinde bulunan liderlerin gündeminde Türkiye-AB ilişkileri öncelikli maddelerden birisiydi. Konuyla ilgili olarak AB sürecinde vermiş oldukları destek sebebiyle Almanya’ya teşekkür eden ve bunun artarak devamını özellikle rica ettiğini belirten Başbakan Erdoğan, önümüzdeki dönemde Güney Kıbrıs Rum Yönetimi tarafından bloke edilen fasıllar içerisinde olan 23 ve 24’üncü fasılların açılmasının önemine dikkat çekti. Konuyla ilgili olarak Başbakan Merkel’in desteğini isteyen Erdoğan, Türkiye ve Almanya’yı, “AB’nin hem stratejik hem de ekonomik konularda küresel düzeyde oynayacağı rolü güçlendirebilecek iki ülke” olarak tanımladı. Bunun yanında, Geri Kabul Anlaşması’nı imzalamamızın ardından yürütülecek vize muafiyeti müzakerelerinde Almanya’nın yapıcı ve destekleyici tutumunu bundan sonra da sergilemesini arzu ettiğini ifade eden Erdoğan, Türkiye ile Almanya arasındaki verimli işbirliğinin yeni hükümet döneminde de güçlenerek süreceğine inandığını vurguladı.

Erdoğan-Merkel görüşmesinde üzerinde durulan önemli konulardan bir diğeri de Suriye meselesi oldu. Suriye konusunda Cenevre-I ve Cenevre-II görüşmelerinde istenilen sonuca ulaşılamadığını hatırlatan liderler mevcut durumu masaya yatırarak, önümüzdeki dönemde atılacak adımları görüştüler.

Almanya’da yaşayan 3 milyon nüfuslu Türk toplumunun çeşitli sorunlarını teati etme fırsatı yakaladıklarına değinen Başbakan Erdoğan, Federal Parlamento’da 11 Türkiye kökenli milletvekilinin yer almasını ve Göç, Mülteciler ve Uyumdan Sorumlu Devlet Bakanlığı makamına ilk kez Türkiye kökenli SPD milletvekili Aydan Özoğuz’un atanmış olmasını memnuniyetle karşıladığını belirtti. Bu siyasetçilerin başarı hikâyelerinin genç nesillere ilham kaynağı olacağını söyleyen Erdoğan, Alman makamlarıyla Türkiye’den Yüksek Seçim Kurulu’nun aralarındaki mutabakat sonrasında, 7 ayrı noktada, önümüzdeki cumhurbaşkanlığı seçimi ilk olmak üzere buradaki vatandaşlarımızın oy kullanma şansı olacağının müjdesini verdi.

Erdoğan-Merkel görüşmesinde ayrıca Almanya ile Türkiye arasındaki ekonomik ve ticari ilişkiler, çifte vatandaşlık, turizm, enerji güvenliği, 2014 Türk-Alman Bilim Yılı ve Türk-Alman Üniversitesi konuları da ele alındı.

Başbakan Erdoğan mevkidaşı Angela Merkel’den sonra Almanya Dışişleri Bakanı Frank Walter Steinmeyer ile de bir araya gelerek bölgede ve uluslararası alanda öne çıkan sorunlar konusunda görüş alışverişinde bulundu. Alman Dışişleri Bakanı Steinmeier bir gün önce de Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ile bir araya gelmiş, görüşmenin ardından Almanya olarak Türkiye'nin AB'ye üyelik müzakerelerinde ilerleme sağlamaya çalışacaklarını, insan hakları ve adalet konularını kapsayan 23. ve 24'üncü fasılların üzerindeki engellerin kaldırılması için AB nezdinde girişimde bulunacaklarını söylemişti. Konuyla ilgili olarak Dışişleri Bakanı Davutoğlu düzenlenen ortak basın toplantısında, son dönemde Türkiye-AB ilişkilerinde ciddi bir canlanma olduğunu vurgulamış ve yeni fasılların açılmasının beklendiğini kaydetmişti.