İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
2-8 ŞUBAT 2014

TÜRKİYE’DE İNTERNETE İLİŞKİN YENİ DÜZENLEMELER TBMM TARAFINDAN KABUL EDİLDİ

Torba Yasa Teklifi içinde bulunan internete ilişkin yeni düzenlemeler TBMM tarafından 5 Şubat 2014 tarihinde kabul edildi. 5651 sayılı ve 4 Mayıs 2007 tarihli “İnternet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla İşlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında Kanun”una ilişkin değişiklikler getiriliyor. Söz konusu düzenlemenin getirdiği başlıca değişiklikler şu şekildedir:

-İnternet sitesi erişim engelleme yetkisinin Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı’nın (TİB) verilmesiyle Başkanlığın yetki alanının artırılması;

-Anahtar kelimelerle uygunsuz içeriği belirleyip ilgili sayfaların kaldırılması ve sansürün URL adresi tabanlı yapılması;

-İnternet sağlayıcılarının içeriklerini izleme yükümlülüğünün getirilmesi;

-İnternet kullanıcılarının internette bulundukları faaliyetlerinin kayda alınarak bir ve iki yıl boyunca saklanması;

-Yeni kurulması öngörülen Erişim Sağlayıcıları Birliği'nin en geç dört saat içinde internet sitesine erişimine ilişkin TİB veya Bakanlıktan gelen engelleme kararının uygulanmasıdır.

Tüm süreci yakından takip eden Avrupalı yetkililer söz konusu düzenlemelerin Meclis tarafından kabul edilmesini endişe ile karşıladıklarını bildirdiler. Avrupa Komisyonu’nun Genişlemeden ve Komşuluk Politikası’ndan Sorumlu Üyesi Štefan Füle’nin sözcüsü Peter Stano bu yasaya ilişkin yaptığı açıklamada, “Türkiye halkı daha fazla bilgiye hak ediyor, kısıtlamaları değil” derken, yasanın mevcut haliyle ifade özgürlüğüne bazı kısıtlamalar getirdiğini ifade etti. Štefan Füle aynı açıklamayı daha sonra sosyal medya aracılıyla paylaştı. Peter Stano tarafından yapılan açıklamada, ayrıca bu yasanın Avrupa standartları doğrultusunda yeniden gözden geçirilmesi gerektiği vurgulandı. Bu konuda ise, Avrupa Komisyonu’nun Türkiye hükümetiyle birlikte çalışmaya hazır olduğu açıklandı. Avrupa Komisyonu Başkan Yardımcısı ve Dijital Gündem'den Sorumlu Üyesi Neelie Kroes da internet alanında kabul edilen yeni düzenlemeleri eleştirdi.

Avrupa Komisyonu temsilcilerinin yanı sıra, Avrupa Parlamentosu üyeleri tarafından da söz konusu düzenlemelere ilişkin açıklamalar yapıldı. Avrupa Parlamentosu Başkanı Martin Schulz kabul edilen yeni düzenlemeleri eleştirdi.  Bu konuya ilişkin sosyal medyada yaptığı duyuruda Shulz, yeni düzenlemeleri “özellikle medya özgürlüğünün can çekiştiği bir ortamda, geriye doğru atılmış bir adım” olarak nitelendirdi. Avrupa Parlamentosu’nun Hollandalı Liberal üyesi Marietje Schaake ise, bu yasaya yönelik yaptığı yazılı açıklamada dijital alanda özgürlüğün, aday ülkelerin yerine getirmesi gereken kriterlerden biri olduğunu hatırlattı.