İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
2-8 ŞUBAT 2014

ROMANYA DEVLET BAŞKANI TÜRKİYE’Yİ ZİYARET ETTİ

5-6 Şubat 2014 tarihlerinde Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün daveti üzerine, Romanya Devlet Başkanı Traian Basescu, Türkiye’ye resmi bir ziyaret gerçekleştirdi. Çeşitli kurum ve kuruluşlarla görüşme gerçekleştiren Basescu, , Çankaya Köşkü’nde Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün onuruna verdiği yemeğe katıldı. Basescu, Türkiye ve Romanya arasındaki siyasi, ekonomik ve kültürel ilişkilerin tarihsel geçmişiyle günümüzdeki konumu üzerine bir konuşma gerçekleştirdi. Konuşmasında, siyasi ilişkilerdeki güven ortamının daim olduğunu ve Türkiye’nin AB üyeliğini desteklediklerini aktardı. Başta tarım, enerji ve kültür alanlarındaki yakın ilişkilerin temelini güçlendiren ikili anlaşmaların önemini belirten Basescu, ilişkilerin devamını temin ettiklerini ifade etti. Romanya Devlet Başkanı Traian Basescu’nun onuruna verilen yemeğe ayrıca AB Bakanı ve Başmüzakereci Mevlüt Çavuşoğlu, TBMM Dışişleri Komisyonu Başkanı Volkan Bozkır, TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu ve Türkiye’den bazı milletvekilleri de iştirak etti.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül konuşmasında, değerli dostum olarak takdim ettiği Romanya Devlet Başkanı Traian Basescu’a hitaben, köklü  ilişkilerin devamını oluşturacak önemli ortaklıkların varlığından söz etti. İlişkilerin, iki yıl önce kurulan Stratejik Ortaklık seviyesine getirilmesinden duyduğu memnuniyeti dile getiren Gül, bölgesel politika alanında, Balkanları ve Karadeniz Bölgesi’ni ortak kaderlerin ve çıkarların kesiştiği alan olarak nitelendirdi. Özellikle bu bölgelerde güvenlik, istikrar ve refahın yükseltilmesinin esas olduğunu belirtti. Bu çerçevede, Karadeniz Ekonomik İşbirliği Örgütü’nün, Avrupa Komisyonu’nun Karadeniz Bölgesi’nin AB’ye yakınlaşmasını sağlayacak işbirliğini amaçlayan Karadeniz Sinerjisi’nin ve Romanya’nın hâlihazırda Dönem Başkanlığı’nı üstlendiği Güneydoğu Avrupa Süreci’nin içinde ilişkilerin daha da güçlendirildiğini aktardı.

2013 yılının Türkiye ve Romanya arasında kurulan diplomatik ilişkilerin 135’inci Yıl Dönümü’nün kutlandığını belirten Gül, iki ülkede bulunan kültür merkezlerinin önemine değinirken; onbinlerce Türk vatandaşının da Romanya’da yaşadığını, yatırım yaptığını ve bu yatırımların hem Romanya hem de Türkiye ekonomisine katkı sağladığını belirtti. Türkiye’nin Balkanlarda en büyük ekonomik ortağı konumunda olan Romanya ile ticaretinin 6 milyar dolara ulaştığını ve hatta bu miktarın 10 milyar dolara çıkarılması için Devlet Başkanı Basescu ile konuştuklarını açıkladı. Karşılıklı yarar temelinde stratejik ortaklıkların sürdürülmesi gayreti içinde olduklarını açıklayan Cumhurbaşkanı Gül, AB’nin konumunu ise, özellikle bölgesel politika alanında, istikrar ve güven ortamı çerçevesinde, mevcut işbirliğinin önemli bir parçası olduğunu kaydetti.