İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
2-8 ŞUBAT 2014

Kıbrıs müzakerelerinin başlaması için AB ve ABD’den olumlu mesajlar geliyor

ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Victoria Nuland geçtiğimiz hafta Kıbrıs’a bir ziyaret gerçekleştirdi. ABD’nin Lefkoşa Büyükelçiliği aracılığıyla bir yazılı açıklama yapan Nuland, Kıbrıs adasının birleşmesi için gerekli girişimlerde bulunduğunu ve adada yaşayan iki toplumun liderleri ile yapıcı görüşmelerde bulunduğunu ifade etti. Nuland ayrıca, “Bu görüşmelerin ardından iki liderin de önümüzdeki gün ve haftalarda, tüm Kıbrıs halkına çözüm için yeni bir güven ve umut aşılayacak gerçek bir ilerleme kaydetme konusunda kararlı olduğuna ikna oldum” açıklamasında bulundu.

Öte yandan, Kıbrıs Adası’nda yaşayan iki toplum liderinin uzun süredir anlaşma sağlayamadıkları, adanın birleşme müzakerelerinin temel noktalarını belirleyecek olan ortak bildiri konusunda KKTC Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu ile GKRY lideri Nikos Anastasiadis’in ortak bildiride anlaşmaya varmak için kararlı oldukları aktarıldı. Nuland konuya ilişkin olarak, ABD’nin bu kapsamda desteğini sürdüreceğini yineledi.

Kıbrıs adasına ilişkin bir diğer gelişme ise, Avrupa Parlamentosu’nun Sosyalist Grup Başkanı Hannes Swoboda’nın Kuzey ve Güney Kıbrıslı temsilcilerle gerçekleştirdiği görüşmeler oldu. Görüşmelerin ardından yapılan açıklamaya göre, Swoboda AB’ye Kıbrıs sorununun çözümüne daha çok katkıda bulunma çağrısı yaptı. AB’nin arabulucu görevi üstlenmesi gerektiğini savunan Swoboda, aynı zamanda AB’nin adaya üst düzeyli bir temsilci ataması ve Ada’nın birleşmesinin uluslararası etkilerinin görüşüleceği bir konferansın düzenlenmesi gerektiğini açıkladı. Swoboda ayrıca, Kıbrıs adasında yaşayan iki toplumun Kıbrıs sorununun çözümüne yönelik önemli bir adım olan ortak bildiriyi en kısa zamanda imzalamalarını temenni ettiğini ifade etti.

Bilindiği üzere Kıbrıs adasının birleşmesine ilişkin müzakereler, herhangi bir çözüm elde edilemeden 2012 yılında askıya alınmış, müzakerelerin tekrar başlaması ise GKRY’de 2013 yılının başında düzenlenen başkanlık seçimleri ve ardından AB ve IMF’den mali kurtarma paketi talep etmesi sebebiyle aksamıştı.