İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
2-8 ŞUBAT 2014

İKV’DEN HAFTAYA BAKIŞ

Şubat ayının ilk haftasında Avrupa Birliği (AB) ve Türkiye’nin gündemindeki en önemli gelişmeler Başbakan Erdoğan’ın Almanya ziyareti, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’nun 50’nci Münih Güvenlik Konferansı’nda yaptığı “Ortadoğu’nun Geleceği” konulu konuşması, Romanya Devlet Başkanı Traian Basescu’nun Türkiye’ye yaptığı ziyaret, Avrupa Komisyonu’nun ilk kez yayımladığı “yolsuzlukla mücadele” raporu, Bulgaristan’ın Türk nakliye araçlarının transit geçişlerini haksız ve hukuksuz olarak engelleme girişimleri ve Türkiye’de İnternet Yasası olarak bilinen düzenlemenin yasalaşması nedeniyle AB tarafından yapılan açıklamalar oldu.

Devamını Oku

BAŞBAKAN ERDOĞAN ALMANYA’YA RESMİ ZİYARET GERÇEKLEŞTİRDİ

Başbakan Erdoğan 3-4 Şubat 2014 tarihlerinde Almanya Başbakanı Angela Merkel’in daveti üzerine Almanya’ya resmi ziyarette bulundu. Ziyaret kapsamında, Berlin’deki Alman Dış Politika Cemiyeti’nde bir konuşma yapan Başbakan Erdoğan, 2014 yılının Türkiye-Avrupa Birliği ilişkileri bakımından tarihi bir yıl olacağını belirtti.

Devamını Oku

TOBB BAŞKANI EUROCHAMBRES AB GENİŞLEME KOMİTESİ BAŞKANLIĞINA SEÇİLDİ

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı ve EUROCHAMBRES Başkan Yardımcısı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, AB Genişleme ve Komşuluk Politikası Başkanlığına seçildi. Ekim ayında İstanbul’da gerçekleştirilen EUROCHAMBRES Genel Kurulu’nda seçilen Başkan ve Başkan Yardımcıları ile Başkan Vekillerinin katıldığı ve Brüksel’de gerçekleştirilen EUROCHAMBRES Başkanlık Divanı toplantısında görev dağılımı yapıldı.

Devamını Oku

İKV YÖNETİM KURULU CUMHURBAŞKANI GÜL’Ü ZİYARET ETTİ

T.C. Cumhurbaşkanı Sayın Abdullah Gül 16 Ocak 2014 tarihinde yapılan Genel Kurulda İKV Yönetim Kurulu Başkanlığına seçilen Ömer Cihad Vardan ve beraberindeki yönetim kurulu üyelerini Tarabya Köşkünde kabul etti.

Devamını Oku

İKV YÖNETİM KURULU TBMM BAŞKANI, AB UYUM KOMİSYONU BAŞKANI VE TOBB BAŞKANI’NI ZİYARET ETTİ

İktisadi Kalkınma Vakfı Yönetim Kurulu 3 Şubat 2014 tarihinde TBMM Başkanı Cemil Çiçek ve TBMM AB Uyum Komisyonu Başkanı Prof. Dr. Mehmet Tekelioğlu’nu ziyaret etti.

Devamını Oku

İKV BULGARİSTAN’IN TRANSİT GEÇİŞLERİ ENGELLEMESİ İLE İLGİLİ BİR AÇIKLAMA YAPTI

Bulgaristan Türk nakliye araçlarının transit geçişlerini haksız ve hukuksuz olarak engelleme girişimlerine devam ediyor. Daha önce Bulgar makamları 7 Ekim 2013 tarihinde Türk araçlarının tümünü Kapıkule’den Bulgaristan’a giriş noktasında keyfi kontrollere tabi tutmuş ve tüm araçlara gerçek dışı ve haksız farklı gerekçelerle 1.500 ile 2.000 Avro arasında ceza uygulamıştır.

Devamını Oku

TÜRKİYE’DE İNTERNETE İLİŞKİN YENİ DÜZENLEMELER TBMM TARAFINDAN KABUL EDİLDİ

Torba Yasa Teklifi içinde bulunan internete ilişkin yeni düzenlemeler TBMM tarafından 5 Şubat 2014 tarihinde kabul edildi. 5651 sayılı ve 4 Mayıs 2007 tarihli “İnternet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla İşlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında Kanun”una ilişkin değişiklikler getiriliyor.

Devamını Oku

ROMANYA DEVLET BAŞKANI TÜRKİYE’Yİ ZİYARET ETTİ

5-6 Şubat 2014 tarihlerinde Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün daveti üzerine, Romanya Devlet Başkanı Traian Basescu, Türkiye’ye resmi bir ziyaret gerçekleştirdi. Çeşitli kurum ve kuruluşlarla görüşme gerçekleştiren Basescu, , Çankaya Köşkü’nde Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün onuruna verdiği yemeğe katıldı.

Devamını Oku

DIŞİŞLERİ BAKANI DAVUTOĞLU 50’NCİ MÜNİH GÜVENLİK KONFERANSI’NA KATILDI

31 Ocak-2 Şubat 2014 tarihlerinde gerçekleşen 50’nci Münih Güvenlik Konferansı, birçok üst düzey devlet adamı, siyasetçi ve akademisyenin katılımlarıyla gerçekleşti. Siber güvenlik, transatlantik ilişkiler, enerji-iklim güvenliği, Suriye’de süren kriz, İran’ın nükleer programı, Kosova, Ortadoğu Barış Süreci gibi güncel uluslararası konuların değerlendirildiği konferansa, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu da katıldı.

Devamını Oku

AVRUPA KOMİSYONU, İLK YOLSUZLUKLA MÜCADELE RAPORUNU YAYIMLADI

Avrupa Komisyonu 3 Şubat 2014 tarihinde AB çapında yolsuzlukla mücadele konusunun ele alındığı ilk raporunu yayımladı. Rapora göre yolsuzluk, tüm AB üye ülkelerini olumsuz yönde etkileyen bir konu olmasının yanında, yolsuzluğun AB ekonomisine etkisi, yılda 120 milyon avronun üzerinde.

Devamını Oku