İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
2-8 MAYIS 2012

BRÜKSEL’DE TEMASLARDA BULUNAN JEAN MONNET BURSİYERLERİ İKV BRÜKSEL OFİSİNİ ZİYARET ETTİLER

2011-2012 akademik yılı Jean Monnet bursiyerleri ve Avrupa Birliği Bakanlığı yetkilileri 3-4 Mayıs 2012 tarihlerinde Brüksel’e bir çalışma ziyareti düzenledi. Bu kapsamda, Türkiye’nin Avrupa Birliği Nezdindeki Daimi Temsilciliğinin yanı sıra Brüksel’de lobi faaliyeti yürütmekte olan İktisadi Kalkınma Vakfı (İKV), Türkiye İşadamları ve Sanayiciler Konfederasyonu (TUSKON), Türkiye Araştırma ve İş Dünyası Kuruluşları (TUR&BO) ve Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TÜSİAD) temsilcileri ile de temaslarda bulundular. İKV Brüksel Temsilcisi Haluk Nuray ile bir araya gelen Jean Monnet bursiyerleri, İKV Brüksel ofisinin faaliyetleri ve Türkiye’nin AB ile yürüttüğü müzakerelerdeki mevcut durum hakkında bilgilendirildiler.

Jean Monnet bursiyerleri Avrupa Komisyonu’nun Genişleme Genel Müdürlüğü, Eğitim ve Kültür Genel Müdürlüğü ile Staj Ofisi ve AB Parlamentosu’nu da ziyaret ettiler.

20 yılı aşkın süredir yürütülmekte olan Jean Monnet Burs Programı, Avrupa Birliği alanında uzmanlaşmış personel ihtiyacını karşılayarak, bu alanda ihtiyaç duyulan idari kapasitenin oluşturulmasına katkı sağlamayı amaçlamakta olup, program ile her yıl 100 kişiye burs verilmesi hedeflenmektedir.

Avrupa Birliği tarafından finanse edilen ve 2007 yılı itibarıyla Avrupa Birliği Bakanlığı tarafından yürütülen Jean Monnet Burs Programı ile uygulamaya konulduğu 1990 yılından bu yana 1.300 kişiye burs sağlandı.