İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
2-8 MAYIS 2012

SIRBİSTAN 6 MAYIS’TA SANDIK BAŞINA GİTTİ

Sırbistan’da 6 Mayıs 2012 tarihinde genel, yerel ve cumhurbaşkanlığı seçimleri yapıldı. Sırbistan’daki seçimler ülkenin Avrupa Birliği içerisindeki geleceği için bir test niteliği taşımakta. Ön sonuçlara göre, yüzde 61,08 katılım oranıyla gerçekleşen genel seçimlerde, İlerici Parti (SNS) yüzde 24,7’lik oy oranı ile birinci sırada yer alırken; iktidardaki Demokrat Parti (DS) oyların yüzde 23,2’sini alarak ikinci oldu. Slobodan Miloşeviç’in partisi olarak bilinen Sırbistan Sosyalist Partisi (SPS) beklenenin üzerinde oy alarak yüzde 16,6 ile üçüncü sırada yer aldı. Sırbistan Demokratik Partisi (DSS) oyların yüzde 7,2’sini; Liberaller yüzde 6,6’sını; Sırbistan Birleşmiş Bölgeler Partisi yüzde 6,1’ini; Milliyetçi Radikal Parti yüzde 5’ini Dveri partisi ise 3,7’sini aldı.

İlk sonuçların Özgür Seçimler ve Demokrasi Merkezi (CeSID) tarafından doğrulanması halinde, Demokratların liderliğindeki koalisyon 250 sandalyeli parlamentoda 67 sandalye alacak. İlerici parti 72 sandalye, Sosyalistler 48, DSS 20, Liberaller 19, Birleşmiş Bölgeler partisi 17 ve etnik Macar partisi ise 6 sandalyeye sahip olacak.

İlerici Parti’nin genel seçimlerde en fazla oy oranını almasına rağmen, bir koalisyon kurma ihtimali düşük görünmekte. Ancak, Sosyalistlerle anlaşırlarsa hükümet kurmak için yeterli sandalye sayısına sahip olacaklar. İvitsa Daçiç liderliğindeki Sosyalistlerin Demokratlar, Liberaller, etnik Macarlar ve Birleşmiş Bölgeler partileriyle bir koalisyona gitmesi daha olası görünmekte.

Yüzde 61,14’lük katılım oranıyla gerçekleşen cumhurbaşkanlığı seçimlerinde ise, Demokrat Parti adayı Boris Tadiç oyların yüzde 26,7’sini alarak ilk sırada yer alırken, İlerici Parti adayı Tomislav Nikoliç yüzde 25,5’lik oy oranı ile ikinci ve Sosyalist Parti Adayı İvitsa Daçiç yüzde 15,3’lük oy oranı ile üçüncü oldu. Avrupa Birliği yanlısı tutumuyla tanınan Tadiç’in cumhurbaşkanlığı döneminde Mart 2012’de Sırbistan AB aday ülkesi ilan edilmişti. Sırbistan’ın Rusya’ya yakın bir politika izlemesini AB üyeliğine yeğlediğini dile getiren Nikoliç, Tadiç ile 20 Mayıs’ta cumhurbaşkanlığı için yarışacak. 20 Mayıs’ta yapılacak ikinci tur seçimlerinin galibi, ülkenin önümüzdeki beş yıl içerisinde hangi istikamette ilerleyeceği konusunda da belirleyici olacak. Ülkenin Avro-Atlantik geleceğini destekeyen Boris Tadiç’in beş yıl içinde AB ile katılım müzakerelerini bitirmek istediği biliniyor.

Kosova’da Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı gözlemcileri gözetiminde kurulan sandıklarda oy kullanma hakkına sahip 109 bin kişinin yüzde 32,17’si Sırbistan genel ve cumhurbaşkanlığı seçimleri için oy kullandı. Hatırlanacağı gibi, Kosova’nın kuzeyinin Sırbistan yerel seçimlerine dahil edilmesi konusu gündeme gelmiş ve bu uluslararası camianın tepkisini çekmiş; Brüksel de bu seçimleri tanımayacağını bildirmişti. Bunun üzerine, Belgrad yönetimi, Kosova’nın kuzeyinde yerel seçimlerin yapılmayacağını açıklamıştı. Tüm bunlara rağmen, Kuzey Kosova’daki Zveçan ve Zubin Potok’ta yaşayan etnik Sırplar Sırbistan yerel seçimleri için oy kullandı. Söz konusu iki vilayette, katılım oranı yüzde 60 seviyesinde gerçekleşti ve Sırbistan Demokrat Partisi (DSS) oyların çoğunu aldı. Bilindiği üzere, Kosova’nın kuzeyindeki etnik Sırplar Priştine kurumlarının meşruiyetini tanımamakta ve kendi paralel kurumlarını yürütmekte.