İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
2-8 MAYIS 2012

AVRUPA PARLAMENTOSU BÜTÇE KOMİSYONU HEYETİ TÜRKİYE’DE TEMASLARDA BULUNDU

Avrupa Parlamentosu Bütçe Komisyonu heyeti 3-4 Mayıs 2012 tarihlerinde Türkiye’ye ziyarette bulundu. Ziyaret sırasında heyet, özellikle AB tarafından sağlanan katılım öncesi mali yardımların kullanımı konusu ile Türkiye'nin uyum ve tarım politikalarına katılımının olası mali sonuçları üzerinde durdu.

Başkanlığını Avrupa Halk Partisi’nin Belçikalı Üyesi Jean-Luc Dehaene’nin yaptığı heyette, Avrupa Halk Partisi’nden Romen Theodor Dumitru Stolojan, İspanyol Salvador Garriga, Polonyalı Jan Kozlowski; Sosyalist gruptan İsveçli Göran Färm ve İspanyol Eider Gardiazabal; Liberal gruptan Hollandalı Jan Mulder; Avrupa Birleşik Sol ve İskandinav Yeşil Sol Konfederal Grubu’ndan Alman Jürgen Klute ve Avusturyalı bağımsız AP üyesi Angelika Werthmann olmak üzere 9 üye hazır bulundu.

Toplantıda AB’nin sağladığı mali yardımlar kapsamında, Türkiye'de sivil toplumun geliştirilmesi için önemli bir miktar ayrılacağına da işaret eden Jean-Luc Dehaene, genel olarak bakıldığında IPA'nın iyi çalıştığını, ancak iyileştirilmesi gereken yanları da olduğunu belirtti. Dehaene, Türk Hükümetinin, kişi başı IPA miktarının diğer ülkelere göre daha düşük olduğunu söyleyerek IPA 2 projesinde Türkiye'ye ayrılan fonların şu andakinden daha yüksek olmasının beklediğini, ancak Birliğin kendi bütçesiyle ilgili mali krizden dolayı ciddi bir artışın yaşanmayacağını ifade etti. Müzakere fasıllarına değinen Dehaene, bloke olmayan fasılların yanı sıra bloke olan fasıllarda teknik çalışmaların devam ettiğine işaret ederek, siyasi engeller kalktığında, bu başlıkların açıldığı anda kapanacak seviyeye gelmiş olacağını belirtti. Heyet üyeleri bütçede önemli olanın neyin nasıl harcanacağı olduğunu, sivil toplum örgütlerine destek vermenin de önemine işaret etti.

Türkiye'nin batısı ve doğusu arasında çok büyük farklılıklar olduğuna dikkat çeken heyet üyeleri, sağlanan fonların bu farkın kapatılması için kullanılması gerektiğini kaydetti.

Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, Avrupa Parlamentosu Bütçe Komisyonu üyeleri ile gerçekleştirdiği görüşmede AB’nin ekonomik ve siyasi politikalarının belirlenmesinde etkili olan Bütçe Komitesi üyelerine, Türkiye’nin müzakere fasıllarının durum ve gidişatı ile ilgili beklenti ve taleplerini dile getirdi. AB Bakanı Bağış, Komisyon üyelerinden, Katılım Öncesi Mali Araç fonlarının bütçesi hazırlanırken Türkiye’nin nüfusunun 75 Milyon olduğunu göz önünde bulundurulmasını istedi.