İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
2-8 MAYIS 2012

FRANSA VİZE BAŞVURUSUNDA BULUNAN TÜRK VATANDAŞLARINDAN PARMAK İZİ ALMA UYGULAMASINA BAŞLADI

26-27 Nisan 2012 tarihinde gerçekleşen Avrupa Birliği Adalet ve İçişleri Bakanları Toplantısı’ndan Türk vatandaşlarına uygulanan vize uygulamasının iptali veya kolaylaştırılmasına ilişkin sonuç çıkmamasının ardından Fransa’nın İstanbul Başkonsolosluğu Türk vatandaşlarına vize başvurusu sırasında parmak izi uygulamasına başladı.

Uygulamayla ilgili Fransa İstanbul Başkonsolosluğu tarafından yapılan duyuruda ayrıca,, her türlü vize başvurusunda Fransa’nın yetkili kıldığı tek merkezden parmak izi alımı için randevu alınması ve başvuru sahibinin randevuya şahsen gelmesinin zorunlu hale geldiği belirtildi. Parmak izi uygulamasının yürürlüğe girmesiyle birlikte seyahat acenteleri ve gezi turları ile Fransa’ya gidecek olan Türk vatandaşlarının da şahsen Fransa’nın yetkili kıldığı merkeze gelerek parmak izini aldırması mecburi hale gelmiş oldu.

21 Ocak 2008 tarihinden itibaren Fransa’nın Ankara Büyükelçiliği’nin uygulamakta olduğu parmak izi uygulaması Türk seyahat acentelerinin talebi sonucu İstanbul’da yürürlüğe sokulmamıştı. Avrupa Birliği Adalet Divanı’nın 2009 yılında aldığı Soysal kararının ardından AB üyesi ülkelerin Türk vatandaşlarına vize muafiyeti sağlamaları ve Fransa’nın Ankara Büyükelçiliğindeki uygulamaya son vermesi beklenirken söz konusu prosedürü İstanbul’da da işleme koyması Türkiye ile AB arasındaki vize diyalogu hakkında da soru işaretleri yaratmış oldu.  Söz konusu uygulamanın başlamasıyla birlikte Fransa’nın parmak izi almakta yetkili kıldığı tek merkezin önünde uzun kuyruklar ve yığılmalar yaşanırken bölgedeki trafik yoğunluğunda da artış meydana geldi. 25 Nisan 2012 tarihinde başlatılan parmak izi uygulaması ve söz konusu uygulamanın vize başvurusunda bulunan Türk vatandaşlarına getirdiği ek külfete Türk basın ve medyasının büyük bir bölümünde yer verilmedi.