İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
2-8 MAYIS 2012

AB UKRAYNA’DA GERÇEKLEŞTİRİLECEK AVRUPA FUTBOL ŞAMPİYONASI EURO 2012’Yİ BOYKOT ETMEYE HAZIRLANIYOR

Avrupa Komisyonu Başkanı Jose Manuel Barosso, Ukrayna Cumhurbaşkanı Viktor Yanukoviç’in ev sahipliğinde 11-12 Mayıs 2012 tarihlerinde Yalta’da düzenlenecek olan gayriresmi zirveye katılmayacağını açıkladı. Almanya, Avusturya, Çek Cumhuriyeti ve Slovenya liderlerinin de Orta ve Doğu Avrupa ülkelerinin liderlerini bir araya getirecek olan zirveye katılmama yönünde karar aldıkları biliniyor. Bu karar, Ekim 2011’de başbakanlığı sırasında görevini suiistimal ettiği gerekçesiyle yedi yıllık hapis cezasına çarptırılan ve açlık grevine giren Ukrayna muhalefet partisi lideri ve Eski Başbakan Yulia Timoşenko’nun hapishaneden hastaneye nakli sırasında darp edildiği iddialarının ardından geldi.

Avrupa Komisyonu Başkanı Jose Manuel Barosso Euro 2012 Avrupa Futbol Şampiyonası kapsamındaki maçlara katılmayacağını bildirdi ve bu görüşünün Avrupa Komisyonu’nun tüm üyeleri tarafından paylaşıldığını belirtti. Almanya Şansölyesi Angela Merkel de Ukrayna da yapılacak maçlara katılmayacak.

Bilindiği gibi, dört yılda bir düzenlenen ve Avrupa’nın en önemli futbol etkinliği olma özelliği taşıyan Avrupa Futbol Şampiyonası Euro 2012, 8 Haziran-1 Temmuz 2012 tarihlerinde Polonya ve Ukrayna’nın ev sahipliğinde gerçekleşecek. Euro 2012’nin tamamını boykot etmeyeceklerinin altını çizen AB yetkilileri, mevcut koşullarda Ukrayna’da düzenlenen maçlara katılmalarının söz konusu olmadığını da belirttiler.

Almanya Dışişleri Bakanı Guido Westerwelle de 3 Mayıs’ta AB üyesi devletlerin Ukrayna-AB Ortaklık Anlaşması’nın Ukrayna hukukun üstünlüğü alanında doğru yönde adımlar atmadıkça onaylanamayacağı yönünde bir açıklamada bulundu.

AB Dışişleri Bakanları Ukrayna’daki durumu görüşmek üzere 14 Mayıs’ta bir araya gelecekler, bu toplantıda Euro 2012’ye katılıp katılmama konusunun ele alınması beklenmekte. AB’ye yakın diplomatik kaynaklardan verilen bilgiye göre, Üye Devletler arasında görüş ayrılıkları nedeniyle, AB genelinde bir boykot kararının çıkması zor görünüyor. Batı Avrupalı Üye Devletlerin tutumu Kiev’i kınama yönündeyken, Orta ve Doğu Avrupalı Üye Devletlerin daha ılımlı yaklaştığı belirtiliyor. Nitekim, Euro 2012’nin diğer ev sahibi olan Polonya, bazı AB liderlerinin Euro 2012’ye katılmama yönündeki kararını eleştirerek, bu kararın Ukrayna’nın Rusya’nın etki alanına kayması gibi sonuçlar doğurabileceğine karşı uyardı. Ukraynalı yetkililer de AB’nin kararını eleştirerek, futbolun siyasileştirilmesine karşı olduklarını belirttiler.