İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
2-8 MAYIS 2012

AVRUPA KONSEYİ IRKÇILIK VE HOŞGÖRÜSÜZLÜKLE MÜCADELE KOMİSYONU EKONOMİK KRİZİN IRKÇILIK VE YABANCI DÜŞMANLIĞINI ARTIRDIĞI UYARISINDA BULUNDU

Avrupa Konseyi bünyesinde faaliyet gösteren Avrupa Irkçılık ve Hoşgörüsüzlükle Mücadele Komisyonu, (ECRI) 2012 yılı raporunda Avrupa ülkelerinin etnik ve kültürel çeşitliliği benimsememeleri halinde, zengin bir yetenek potansiyelini kaybetme riskiyle karşı karşıya olduğu uyarısında bulunarak göçmenler ve azınlıklara karşı hoşgörüsüzlüğün endişe verici boyutlarda olduğunu bildirdi.

ECRI 2012 Raporunda, sosyal yardımlarda kesintiler ve iş olanaklarındaki azalmayla birlikte göçmenler ve geçmişten bu yana yerleşik azınlıklara karşı hoşgörüsüzlüğün ciddi boyutlara ulaştığı vurgulandı. Yabancı düşmanı söylemin aşırı sağın tekelinden çıkarak merkez sağ siyasette de yer bulmaya başladığı ifade edilen raporda, aşırı sağcı ve ırkçı kesimlerin görüşlerini yaymak için Internet ve sosyal paylaşım sitelerinden artarak faydalanmakta olduğuna da işaret edildi.

Avrupa Irkçılık ve Hoşgörüsüzlükle Mücadele Komisyonu’nun Başkanı Jenö Kaltenbach,  ECRI raporunun yayımlanmasına ilişkin yaptığı açıklamada ırkçılık ve hoşgörüsüzlükle mücadele etmenin yalnızca savunmasız kesimlerin yararına olmadığını vurgulayarak daha adil bir toplumun, herkesin yararına olduğunun altını çizdi. Kültürel zenginlik ve çeşitliliğin tarih boyunca Avrupa toplumlarının yararına olduğuna işaret eden Kaltenbach, Avrupa'nın geleceğini korumak için ırkçılığa karşı direnişin bireysel ve toplumsal bir yükümlülük olduğunu da vurguladı.