İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
2-8 MAYIS 2012

BOLİVYA HÜKÜMETİ İSPANYOL ŞİRKETİ RED ELECTRICA’YA AİT OLAN ELEKTRİK DAĞITIM ŞİRKETİNİ KAMULAŞTIRDI

Arjantin Hükümeti’nin, hisselerinin yüzde 51’i İspanyol Repsol şirketine ait olan YPF'yi kamulaştırmasından sonra, Bolivya Hükümeti de hisselerinin tamamı İspanyol Red Electrica İnternacional’a ait olan elektrik dağıtım şirketi TDE’yi kamulaştırma kararı aldı.

TDE’nin kamulaştırılma kararı Bolivya Devlet Başkanı Evo Morales tarafından 1 Mayıs 2012 tarihinde başkent La Paz’da düzenlenen İşçi Bayramı kutlamaları sırasında açıklandı. TDE’nin zaten Bolivya’ya ait olduğunu ve aldıkları kararla söz konusu şirketi kamulaştırdıklarını öne süren Devlet Başkanı Morales, uluslararası kamuoyunun kamulaştırma kararının haklı gerekçelerini anlayacaklarını umduklarını da sözlerine ekledi. İspanya ve Avrupa Birliği’nin olası tepkilerinden çekinmediklerini de vurgulayan Morales, Bolivya’nın içişlerine karışılmasına izin vermeyeceklerin altını çizdi.

TDE şirketi, Bolivya’da 1997 yılında gerçekleştirilen özelleştirmeler sırasında İspanyol enerji şirketi Red Electrica Corporation'ın Güney Amerika uzantısı olan Red Electrica İnternacional tarafından satın alınmıştı. 2005 yılında iktidara gelen Evo Morales liderliğindeki sosyalist hükümet 1997 yılında yapılan özelleştirmeleri şiddetle eleştirmiş ve yabancı devletlere verilen imtiyazların geri alınacağını taahhüt etmişti. Söz konusu taahhütler kapsamında Bolivya Hükümeti ülkede faaliyet gösteren diğer bir Avrupalı enerji şirketi olan Fransız GDF-Suez'i de 2011 yılında kamulaştırmıştı.