İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
2-8 MAYIS 2012

İKV’DEN HAFTAYA BAKIŞ

Geçtiğimiz hafta, Avrupa genelinde seçim haftasıydı. Üye Devletlerden, Fransa’da cumhurbaşkanlığı, Almanya’da Schleswig-Holstein eyalet seçimleri, İtalya’da yerel seçimler; Yunanistan’da ise genel seçimler yapıldı. AB aday ülkesi Sırbistan, 6 Mayıs’ta genel, yerel ve cumhurbaşkanlığı seçimleri için sandık başına gitti. Türkiye’nin doğudaki komşularından Ermenistan’da genel seçimler yapıldı. Ortadoğu ülkelerinden Suriye’de ise halk 40 yıl aradan sonra ilk kez çok partili seçimlerde 250 sandalyeli Halk Meclisi temsilcilerini seçmek üzere çatışmaların gölgesinde sandık başına gitti.

Devamını Oku

BRÜKSEL’DE TEMASLARDA BULUNAN JEAN MONNET BURSİYERLERİ İKV BRÜKSEL OFİSİNİ ZİYARET ETTİLER

2011-2012 akademik yılı Jean Monnet bursiyerleri ve Avrupa Birliği Bakanlığı yetkilileri 3-4 Mayıs 2012 tarihlerinde Brüksel’e bir çalışma ziyareti düzenledi. Bu kapsamda, Türkiye’nin Avrupa Birliği Nezdindeki Daimi Temsilciliğinin yanı sıra Brüksel’de lobi faaliyeti yürütmekte olan İktisadi Kalkınma Vakfı (İKV), Türkiye İşadamları ve Sanayiciler Konfederasyonu (TUSKON), Türkiye Araştırma ve İş Dünyası Kuruluşları (TUR&BO) ve Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TÜSİAD) temsilcileri ile de temaslarda bulundular. İKV Brüksel Temsilcisi Haluk Nuray ile bir araya gelen Jean Monnet bursiyerleri, İKV Brüksel ofisinin faaliyetleri ve Türkiye’nin AB ile yürüttüğü müzakerelerdeki mevcut durum hakkında bilgilendirildiler.

Devamını Oku

FRANSA’NIN YENİ CUMHURBAŞKANI SOSYALİST PARTİ ADAYI HOLLANDE

6 Mayıs 2012 tarihinde yapılan Fransa Cumhurbaşkanlığı seçimlerini ikinci turda geçerli oyların yüzde 52`sini alan Sosyalist Parti adayı François Hollande kazandı. Hollande, Françoise Mitterrand’ın 1995’te sona eren iktidarından bu yana Elysee Sarayı’ndaki ilk Sosyalist cumhurbaşkanı olacak.

Devamını Oku

YUNANİSTAN GENEL SEÇİMLERİ EKONOMİK KRİZİN GÖLGESİNDE YAPILDI

Yunanistan`daki erken genel seçimler 6 Mayıs Pazar günü gerçekleştirildi. Ekonomik kriz karşısında alınan tasarruf tedbirlerine tepkili olan halk, seçimlerde tercihini kemer sıkma politikasına karşı çıkan partilerden yana kullandı.

Devamını Oku

SIRBİSTAN 6 MAYIS’TA SANDIK BAŞINA GİTTİ

Sırbistan’da 6 Mayıs 2012 tarihinde genel, yerel ve cumhurbaşkanlığı seçimleri yapıldı. Sırbistan’daki seçimler ülkenin Avrupa Birliği içerisindeki geleceği için bir test niteliği taşımakta. Ön sonuçlara göre, yüzde 61,08 katılım oranıyla gerçekleşen genel seçimlerde, İlerici Parti (SNS) yüzde 24,7’lik oy oranı ile birinci sırada yer alırken; iktidardaki Demokrat Parti (DS) oyların yüzde 23,2’sini alarak ikinci oldu. Slobodan Miloşeviç’in partisi olarak bilinen Sırbistan Sosyalist Partisi (SPS) beklenenin üzerinde oy alarak yüzde 16,6 ile üçüncü sırada yer aldı. Sırbistan Demokratik Partisi (DSS) oyların yüzde 7,2’sini; Liberaller yüzde 6,6’sını; Sırbistan Birleşmiş Bölgeler Partisi yüzde 6,1’ini; Milliyetçi Radikal Parti yüzde 5’ini Dveri partisi ise 3,7’sini aldı.

Devamını Oku

AVRUPA PARLAMENTOSU BÜTÇE KOMİSYONU HEYETİ TÜRKİYE’DE TEMASLARDA BULUNDU

Avrupa Parlamentosu Bütçe Komisyonu heyeti 3-4 Mayıs 2012 tarihlerinde Türkiye’ye ziyarette bulundu. Ziyaret sırasında heyet, özellikle AB tarafından sağlanan katılım öncesi mali yardımların kullanımı konusu ile Türkiye`nin uyum ve tarım politikalarına katılımının olası mali sonuçları üzerinde durdu.

Devamını Oku

S&P TÜRKİYE’NİN NOTUNU DURAĞANA ÇEVİRDİ

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Standard and Poor’s (S&P), Türkiye`nin olumlu olan kredi not görünümünü durağana çevirdi. Kuruluş, Türkiye`nin "BB" olan yabancı para cinsinden borçlanma notu ile "BBB-" olan yerel para cinsinden borçlanma notunu değiştirmedi.

Devamını Oku

FRANSA VİZE BAŞVURUSUNDA BULUNAN TÜRK VATANDAŞLARINDAN PARMAK İZİ ALMA UYGULAMASINA BAŞLADI

26-27 Nisan 2012 tarihinde gerçekleşen Avrupa Birliği Adalet ve İçişleri Bakanları Toplantısı’ndan Türk vatandaşlarına uygulanan vize uygulamasının iptali veya kolaylaştırılmasına ilişkin sonuç çıkmamasının ardından Fransa’nın İstanbul Başkonsolosluğu Türk vatandaşlarına vize başvurusu sırasında parmak izi uygulamasına başladı.

Devamını Oku

AB UKRAYNA’DA GERÇEKLEŞTİRİLECEK AVRUPA FUTBOL ŞAMPİYONASI EURO 2012’Yİ BOYKOT ETMEYE HAZIRLANIYOR

Avrupa Komisyonu Başkanı Jose Manuel Barosso, Ukrayna Cumhurbaşkanı Viktor Yanukoviç’in ev sahipliğinde 11-12 Mayıs 2012 tarihlerinde Yalta’da düzenlenecek olan gayriresmi zirveye katılmayacağını açıkladı. Almanya, Avusturya, Çek Cumhuriyeti ve Slovenya liderlerinin de Orta ve Doğu Avrupa ülkelerinin liderlerini bir araya getirecek olan zirveye katılmama yönünde karar aldıkları biliniyor. Bu karar, Ekim 2011’de başbakanlığı sırasında görevini suiistimal ettiği gerekçesiyle yedi yıllık hapis cezasına çarptırılan ve açlık grevine giren Ukrayna muhalefet partisi lideri ve Eski Başbakan Yulia Timoşenko’nun hapishaneden hastaneye nakli sırasında darp edildiği iddialarının ardından geldi.

Devamını Oku

KÜRESEL TRENDLER 2030 RAPORU: TÜRKİYE’NİN ULUSLARARASI SİYASETTEKİ ÖNEMİ ARTACAK

Avrupa Birliği Güvenlik Çalışmaları Enstitüsü’nün 27 Nisan 2012 tarihinde yayınladığı “Küresel Trendler 2030- Çok Merkezli ve İç İçe Geçmiş Bir Dünyada Vatandaşlar Raporu”, Türkiye’nin uluslararası camiada daha etkin bir rol oynayacağına işaret ediyor.

Devamını Oku

AB EKONOMİ VE MALİYE BAKANLARI TOPLANTISINDA BANKALARIN SERMAYE YETERLİLİĞİNE İLİŞKİN MEVZUAT PAKETİ ÜZERİNDE UZLAŞIYA VARMA İŞARETLERİ BELİRDİ

2- 3 Mayıs’ta toplanan AB Ekonomi ve Maliye Bakanları’nın en önemli gündem maddesini Basel III Anlaşması’nın uygulanması için AB bankaları ve yatırım şirketlerinin sermaye yeterliliklerine ilişkin kuralları içeren yeni mevzuat paketi (CRD IV) tasarısı oluşturdu.

Devamını Oku

AVRUPA KOMİSYONU ÇOCUKLAR İÇİN DAHA GÜVENİLİR İNTERNET ORTAMI SAĞLANMASI İÇİN YENİ STRATEJİSİNİ AÇIKLADI

Avrupa Komisyonu, 2 Mayıs 2012 tarihinde çocuklar için daha güvenilir internet ortamı sağlanmasını amaçlayan yeni bir strateji açıkladı. Bilindiği üzere, günümüzde, çocuklar ve gençler, internet ve mobil teknolojinin en önemli kullanıcı kitlesini oluşturuyorlar. Ancak, söz konusu teknolojilerin bu kesimde her geçen gün daha da yaygınlaşmasıyla birlikte, çocukların ve gençlerin bu teknolojilerin kullanımında karşılaşabilecekleri tehlikelerin de arttığı gözlenmekte. İstatistiklere göre, 6 ila 17 yaş arasındaki gençlerinin yüzde 75’inin özellikle cep telefonları aracılıyla internet kullandıkları tespit edildi.

Devamını Oku

3 MAYIS DÜNYA BASIN ÖZGÜRLÜĞÜ GÜNÜ KUTLANDI

Birleşmiş Milletler tarafından 1991 tarihinde, İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi`nin 19’uncu Maddesi uyarınca, ifade özgürlüğü hakkını korumak için ilan edilen “3 Mayıs Dünya Basın Özgürlüğü Günü” kapsamında, Türkiye’de basın özgürlüğü yeniden tartışmaya açıldı. Gazetecilerin haberlerinden ötürü terörle ilişkilendirilmeleri, basın ve yayın kurumu mensuplarının operasyonlar çerçevesinde gözaltına alınmaları ve uzun tutukluluk süreleri nedeniyle, son dönemde ciddi şekilde tartışılan Türkiye’de basın özgürlüğüne ilişkin çeşitli kurumlar, “3 Mayıs Dünya Basın Özgürlüğü Günü” çerçevesinde ilginç veriler yayımladı.

Devamını Oku

AVRUPA KONSEYİ IRKÇILIK VE HOŞGÖRÜSÜZLÜKLE MÜCADELE KOMİSYONU EKONOMİK KRİZİN IRKÇILIK VE YABANCI DÜŞMANLIĞINI ARTIRDIĞI UYARISINDA BULUNDU

Avrupa Konseyi bünyesinde faaliyet gösteren Avrupa Irkçılık ve Hoşgörüsüzlükle Mücadele Komisyonu, (ECRI) 2012 yılı raporunda Avrupa ülkelerinin etnik ve kültürel çeşitliliği benimsememeleri halinde, zengin bir yetenek potansiyelini kaybetme riskiyle karşı karşıya olduğu uyarısında bulunarak göçmenler ve azınlıklara karşı hoşgörüsüzlüğün endişe verici boyutlarda olduğunu bildirdi.

Devamını Oku

AB BAKANI BAĞIŞ, AB TÜRKİYE DELEGASYONU BAŞKANI RİPERT’İ KABUL ETTİ

Avrupa Birliği Bakanı Egemen Bağış, 30 Nisan 2012 tarihinde, Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Jean-Maurice Ripert’i kabul etti.

Devamını Oku

İŞKUR HİZMETLERİNİ TANITAN BİLGİLENDİRME OTOBÜSÜ AB DESTEĞİYLE 21 İLİ DOLAŞACAK

Avrupa Birliği ve Türkiye arasında Türkiye emek piyasası politikalarını ve kurumlarını güçlendirmek için işbirliği kapsamında İŞKUR (Türkiye İş Kurumu) hizmetlerini tanıtmak amacıyla 21 ili dolaşacak bilgi otobüsü kampanyasının açılışı 2 Mayıs 2012 tarihinde yapıldı.

Devamını Oku

HOLLANDA’NIN TALEP ETTİĞİ İKAMET ÜCRETLERİ ORANTISIZ BULUNDU

26 Nisan 2012 tarihinde Avrupa Birliği Adalet Divanı tarafından alınan 508/10 sayılı kararda, Üye Devletlerin, uzun süreli olarak AB ülkelerinde ikamet eden kişiler ve aile üyelerinden aşırı miktarda ikamet ücreti talep edemeyeceklerine hükmedildi.

Devamını Oku

BOLİVYA HÜKÜMETİ İSPANYOL ŞİRKETİ RED ELECTRICA’YA AİT OLAN ELEKTRİK DAĞITIM ŞİRKETİNİ KAMULAŞTIRDI

Arjantin Hükümeti’nin, hisselerinin yüzde 51’i İspanyol Repsol şirketine ait olan YPF`yi kamulaştırmasından sonra, Bolivya Hükümeti de hisselerinin tamamı İspanyol Red Electrica İnternacional’a ait olan elektrik dağıtım şirketi TDE’yi kamulaştırma kararı aldı.

Devamını Oku