İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
9-15 ŞUBAT 2014

TÜRKİYE-AB BAKANLAR DÜZEYİNDE SİYASİ DİYALOG TOPLANTISI GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Türkiye-AB Bakanlar Düzeyinde Siyasi Diyalog Toplantısı, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, AB Bakanı ve Başmüzakereci Mevlüt Çavuşoğlu, AB Dışişleri ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Catherine Ashton ve Avrupa Komisyonu’nun Genişlemeden ve Komşuluk Politikasından Sorumlu Üyesi Štefan Füle’nin katılımlarıyla 10 Şubat 2014 tarihinde Brüksel’de gerçekleştirildi.

Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, toplantıda, Türkiye-AB ilişkileri ve müzakere sürecinde gelinen aşamanın kapsamlı bir şekilde değerlendirildiği ve her iki tarafı da yakından ilgilendiren uluslararası ve bölgesel konulara ilişkin görüş alışverişinde bulunulduğu belirtildi. Bu bağlamda, Suriye, İran, Irak, Mısır, Libya, Tunus, Somali, Mali ve AB’nin Doğu Ortaklığı politikası konularının ele alındığı da kaydedildi.

Avrupa Komisyonu’nun Genişlemeden ve Komşuluk Politikasından Sorumlu Üyesi Füle, toplantının ardından yayımladığı açıklamada, 4’üncü Yargı Reform Paketi ve Demokratikleşme Paketi’ne atıfta bulunarak Türkiye’de 2013 yılında önemli ilerlemeler kaydedildiğini belirtti. Füle, Bölgesel Politika başlığının müzakereye açılması; vize muafiyetine yönelik diyaloğun başlatılması ve Geri Kabul Anlaşması’nın imzalanmasının Türkiye ile AB arasındaki işbirliğine yeni bir ivme kazandırdığını ve her iki tarafın da ilerleme yönündeki güçlü istekliliğini ortaya koyduğunu kaydetti.

Toplantıda, Türkiye’deki güncel gelişmeleri ele aldıklarını ifade eden Füle, Türkiye’nin, katılım müzakerelerini yürüten bir aday ülke olarak katılım süreci ve siyasi kriterlere ilişkin yasaları erken aşamada Komisyon ile istişare etmesi gerektiğini vurguladıklarını ifade etti. Füle, bu konuya yargının bağımsızlığının önemi ve internet yasası bağlamında değindiklerini kaydetti. İnternet yasası konusunda Komisyon’un AB müktesebatı ve iyi uygulamalarına uyumu konusunda tespit edilen bazı endişelerini yazılı olarak paylaşacağını belirtti.

Kıbrıs meselesine kapsamlı bir çözüm bulunmasının herkesin menfaatleri bakımından büyük önem taşıdığı konusunda hemfikir olduklarını belirten Füle, Türkiye’nin Ada’da görüşmelerin yeniden başlatılabilmesi için verdiği desteği takdir ettiklerini belirtti ve görüşmelerin en kısa zamanda yeniden başlatılmasını arzu ettiğini ifade etti.

Toplantının ardından açıklamada bulunan Yüksek Temsilci Ashton, Dışişleri Bakanı Davutoğlu ve AB Bakanı Çavuşoğlu’nu Brüksel’de ağırlamaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Türkiye’nin AB’nin kilit ortağı konumunda bulunduğunu ifade eden Yüksek Temsilci, Türkiye ve AB’nin birlikte büyük zorluklarla karşı karşıya olduklarına ve oldukça geniş ortak menfaatlere sahip olduklarına dikkat çekti.

Dış politika alanında, Türkiye-AB işbirliğini güçlendirmenin toplantıda önemli bir gündem maddesi olduğunu ifade eden Yüksek Temsilci Ashton, Suriye’nin gündemin başında yer aldığını kaydetti. Cenevre II görüşmelerinin yeni turuna tam destek verdiklerini kaydeden Ashton, görüşmelerde insani yardıma erişim konusunun sonuçlandırılması çağrısında bulundu. Ashton, Türkiye’nin Suriye’den kaçan sığınmacılara destek sağlamakta oynadığı hayati rolden övgüyle bahsetti.

Türkiye ile AB’nin Suriye’den gelen radikal grupların tehdidine karşı mücadele etme kararlılığına sahip olduklarını kaydeden Ashton, gelecekte bu alandaki işbirliğine yoğunlaşma kararı aldıklarını belirtti

İran’ın nükleer programına çözüm bulunması yolunda daha fazla ilerleme kaydedilmesi yönündeki umutlarını ve Mısır, Libya ve Tunus’taki demokratik geçiş sürecinin desteklenmesi konusundaki kararlılıklarını dile getirdiklerini kaydeden Ashton, Bosna-Hersek’teki güncel gelişmeleri ve bu konuda hükümetin halkın siyasi, ekonomik ve sosyal endişelerine cevap vermesi gerektiğini ele aldıklarını da ekledi..

Ashton, son olarak Ukrayna’daki durumu ve mevcut krize siyasi bir çözüm bulunması konusunda nasıl destek verileceğini ele aldıklarını belirtti.