İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
9-15 ŞUBAT 2014

KIBRIS MÜZAKERELERİ 2 YIL ARADAN SONRA YENİDEN BAŞLIYOR

KKTC Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu ile Güney Kıbrıs Rum Yönetimi (GKRY) lideri NikosAnastasiadis, 11 Şubat 2014 tarihinde BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Temsilcisi Lisa Buttenheim’ın ev sahipliğinde Kıbrıs müzakere süreci kapsamında ara bölgede bir araya geldi. Heyetlerarası görüşmenin ardından Buttenheim, tarafların mutabakat sağladığı Kıbrıs müzakerelerinin yeniden başlamasına esas teşkil eden “ortak açıklama metni”ni kamuoyuna açıkladı.

Söz konusu ortak açıklama metninde, olası bir çözümün BM Güvenlik Konseyi kararlarında belirtilen iki toplumlu, iki bölgeli, tarafların siyasi eşitliğini içeren bir federasyona dayalı olarak şekillendirileceği belirtiliyor. Buna göre, BM ve AB üyesi olacak birleşik Kıbrıs’ın tek uluslararası kimliği olacak ve Kıbrıslı Türkler ve Kıbrıslı Rumları eşit ve tek bir egemenlik çatısı altında bir araya getirecek. Bu kapsamda ortak açıklama metninde belirtildiği üzere, birleşik Kıbrıs’ın tüm vatandaşlarının, hem Kıbrıs Türk kurucu devletinin hem de Kıbrıs Rum kurucu devletinin, vatandaşı olacak ve federal hükümetin yetkilerinin anayasa tarafından belirlenecek. Ortak açıklama metninde ayrıca, birleşik Kıbrıs’ın, her iki tarafta eş zamanlı ve ayrı ayrı düzenlenecek referandumdan sonra ortaya çıkacağı belirtiliyor.

Kıbrıs müzakerelerinin tekrar başlaması Türkiye ve AB tarafından da olumlu karşılandı. AB Konseyi Başkanı Herman Van Rompuy ve Avrupa Komisyonu Başkanı José Manuel Barroso Kıbrıs müzakerelerine ilişkin ortak bir yazılı açıklama yaptı. Açıklamada Eroğlu ve Anastasiadis’i ortak açıklama metnini kabul ederek gösterdikleri cesaretten ötürü kutladı. Açıklamada ayrıca Avrupa Komisyonu Başkanı Barroso’nun özel temsilcisinin müzakerelerin yeniden başlamasını takiben bugüne kadar çözümlenemeyen sorunların aşılmasına yönelik çalışmalarda aktif olarak katkıda bulunacağı belirtiliyor.

Türkiye Cumhuriyeti Başbakanlığı ise, Kıbrıs müzakerelerine ilişkin olarak “Türkiye, Kıbrıs sorununa en kısa zamanda adil ve kalıcı bir siyasi çözüm bulunmasını istemektedir” açıklamasında bulundu. Yapılan açıklamada ayrıca, Türk hükümetinin bu çerçevede BM Genel Sekreteri’nin misyonu kapsamında yeniden başlatılan Kıbrıs müzakere sürecinin başarıyla sonuçlandırılması için yapıcı desteğini koruyacağını ve buna yönelik çalışmalarda katkıda bulunacağı vurgulandı.